Występujemy o Medicare
Występujemy o Medicare
Gdyby ktoś mnie zapytał, z jakim pytaniem dotyczącym Medicare najczęściej zawracają się do mnie klienci, odpowiedziałbym tak: Panie Oliwierze za parę miesięcy mój mąż kończy 65 lat (lub przechodzi na emeryturę), co trzeba teraz zrobić? Tu małe spostrzeżenie. To Panie często zajmują się sprawami Medicare swoich mężów. Należą się więc im podziękowania.
Sposób wystąpienia o Medicare będzie się różnić w zależności od naszej indywidualnej sytuacji. Na potrzeby artykułu rozważmy więc trzy najczęściej występujące przypadki:
Przypadek 1. Gdy w perspektywie najbliższych trzech miesięcy ukończymy 65 lat
Celowo piszę tu o trzech miesiącach, gdyż wystąpić o Medicare możemy najwcześniej na trzy miesiące przed miesiącem urodzin. W takim przypadku nasze pierwsze kroki kierujemy do biura Social Security. W obecnych czasach nie dosłownie, gdyż póki co wszystkie biura są zamknięte dla interesantów, ale telefonicznie lub przez Internet. Na stronie biura Social Security znajduje się wyszukiwarka przypisanych do naszego kodu pocztowego (zip code) oddziałów (https://www.ssa.gov/locator). Po wpisaniu naszego kodu pocztowego uzyskamy informacje o konkretnym oddziale: adres, fax i numer telefonu. Dzwonimy pod wskazany numer i po zgłoszeniu się urzędnika (możemy się zapytać, czy mówi po polsku) informujemy go, że chcemy przystąpić do Medicare części A i B. Po sprawdzeniu naszej tożsamości (numeru Social Security, miejsca urodzin i nazwiska panieńskiego matki), zostanie nam wyznaczony termin rozmowy (interview), a tak naprawdę jest to telefoniczne przyjęcie aplikacji. Zachęcam, by nie zostawiać spraw Medicare na ostatnią chwilę, gdyż obecnie okres oczekiwania na tę rozmowę wynosi nawet kilka tygodni. Możemy też być poproszeni o dosłanie oryginałów wymaganych dokumentów. Najczęściej są to amerykański paszport, ewentualnie certyfikat naturalizacji, a od rezydentów zielona karta i akt urodzenia (może być po polsku). Zalecam wysłanie dokumentów korzystając na poczcie z opcji Registered Mail, gdyż takowa daje możliwość śledzenia przesyłki. W przeciągu kilku dni po odbyciu rozmowy z urzędnikiem Social Security, zostanie nam przypisany numer Medicare, czyli tzw. MBI numer, który zostanie zarejestrowany w systemie Medicare, a w perspektywie kilku tygodni zostanie nam wysłana pocztą karta identyfikacyjna, czyli tzw. Medicare card.
Przypadek 2. Gdy mamy już więcej niż 65 lat i tracimy ubezpieczenie z pracy
W takim przypadku procedura postępowania będzie uzależniona od tego, czy posiadamy już wcześniej wydany numer Medicare. Dzieje się tak najczęściej, kiedy osoba przy występowaniu o amerykańską emeryturę zdecydowała się jednoczenie wypełnić aplikację o Medicare część A, ale z tytułu posiadanego ubezpieczenia z pracy nie aktywowała części B. Osoby takie posiadają najczęściej wydaną już kartę Medicare z wpisaną na niej częścią A. W takim przypadku nie musimy osobiście kontaktować się z biurem Social Security, gdyż wystarczy, że wyślemy faxem lub drogą pocztową aplikację o część B, która oznaczona jest symbolem CMS-40B oraz formularz potwierdzający posiadanie ubezpieczenia z zakładu pracy, oznaczony symbolem CMS-L564. Obydwa dokumenty w postaci PDF są do pobrania w Internecie po wpisaniu ich oznaczeń w np. wyszukiwarkę Google. Aplikację CMS-40B wypełniamy sami pamiętając, że w punkcie 12. wpisujemy miesiąc, od którego chcemy aktywować część B, np. 10/1/2021, natomiast formularz CMS-L564 wypełnia nasz pracodawca. Po sprocesowaniu aplikacji biuro Social Security wyśle nam listownie potwierdzenie jej aktywacji, a w następnej kolejności otrzymamy uaktualnioną o część B, nową kartę Medicare. Osoby, które nie posiadają wydanego numeru Medicare i aktywnej części A, muszą postępować tak, jak to opisałem w przypadku 1.
Przypadek 3. Osoby, które zaczęły pobierać amerykańską emeryturę przed 65 rokiem życia
W takim przypadku Medicare część A i B są wydawane automatycznie, a karta Medicare jest najczęściej przysyłana na kilka miesięcy (3-4) przed miesiącem urodzin. Osoby, które chcą „zawiesić” część B mogą to uczynić robiąc tzw. Opt out.
Pamiętajmy, że Medicare nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego, nie jest też planem dającym zniżki na leki. Na rynku ubezpieczeń Medicare istnieje szeroka gama planów uzupełniających luki w pokryciu Medicare. W celu dobrania odpowiedniego planu zapraszam Państwa do odbycia ze mną bezpłatnej konsultacji.
Proszę dzwonić pod numer 773 620-5258.
Więcej informacji na temat Medicare znajdziecie Państwo również na mojej stronie www.UbezpieczeniaMedicare.com.
Comments (0)