Wzdęcia
Wzdęcia
Na wzdęcia cierpi ponad 30% populacji osób dorosłych. Ich przyczyn szuka się głównie w niezdrowym trybie życia, błędach żywieniowych, stresie oraz nietolerancji pokarmowej.
Objawiają się odczuciem pełności w jamie brzusznej połączonym z niedużym powiększeniem się obwodu brzucha.
Najczęstsza przyczyna wzdęć to konsekwencja źle zbalansowanej diety, nieregularnego spożywania posiłków, przygotowywania zbyt dużych porcji, przejadania się, zwłaszcza wieczorem oraz sięgania po napoje alkoholowe.
Na wzdęcia cierpią także częściej osoby z nadwagą lub otyłe. Towarzyszą im gazy, biegunka i ogólny dyskomfort przewodu pokarmowego. Usuwanie gazów z organizmu jest naturalną czynnością, która jeżeli ma charakter epizodyczny nie powinna budzić niepokoju. Spowodowane jest ono wtedy produktami, które przyczyniają się do zbyt szybkiego przyrostu gazów w jelicie, w wyniku procesów fermentacyjnych (bierze w nich udział flora bakteryjna) co z kolei powoduje uczucie rozpierania w jamie brzusznej. Dlatego takie produkty jak kiszonki (ogórki kiszone, kapusta kiszona), warzywa strączkowe (groch, fasola) lub owoce zawierające pektyny (jabłka) powinny być unikane przez osoby cierpiące na wzdęcia. Jeżeli jednak wzdęcia są uporczywe i przewlekłe mogą być objawem choroby np. zespołu jelita drażliwego, choroby Leśniowskiego-Crohna lub nietolerancji pokarmowych np. laktozy. W takich przypadkach, konieczna jest konsultacja z lekarzem oraz wykonanie niezbędnych badań w celu ustalenia diagnozy i procesu leczenia.
Wzdęcia można leczyć na kilka sposobów.
Popularne jest picie naparów ziołowych z mięty lub kopu włoskiego. Zasadnicze jednak znaczenie ma zmiana trybu życia i odżywiania się. Zaleca się więc regularne spożywanie posiłków, jedzenie powoli nie spiesząc się. Porcje powinny być mniejsze, ale można jeść częściej, należy bezwzględnie ograniczyć picie alkoholi.
Co jeszcze ważne to należy nosić luźniejsze ubrania oraz należy więcej się ruszać lub ćwiczyć. Osoby cierpiące na wzdęcia nie powinny pić na czczo kawy, dobrze by w codziennej diecie uwzględniły ciepłe, lekkie zupy jarzynowe.
Zdecydowanie powinny unikać jedzenia produktów zimnych prosto z lodówki, tłustych i ciężkostrawnych dań z tłustych mięs i zawiesistych sosów. Potrawy najlepiej gotować, gotować na parze lub dusić bez dodatku tłuszczu.
Aby nie mieć wzdęć należy:
- ograniczyć ilość spożywanego błonnika, tłuszczów zwierzęcych, warzyw bogatych w skrobię. Błonnik powinien być dostarczany z młodych warzyw i owoców pozbawionych łodygi i pestek;
- mięso wieprzowe, kaczki, gęsi i baraninę zastąpić chudym drobiem. Należy unikać podrobów, pasztetów, wędzonych wędlin, wędzonych ryb i wędzonych serów;
- wypijać od 1.5-2 litrów płynów dziennie (niegazowana woda mineralna, woda, herbata). Koniecznie należy odstawić napoje gazowane. Najlepsze napary to te z mięty pieprzowej, kopru włoskiego, rumianku i kminku.
IB