Zachowaj opaleniznę na dłużej
Zachowaj opaleniznę na dłużej
Lato nadal trwa, ale dni są już coraz krótsze i tym samym mamy coraz mniej czasu na opalanie po pracy. Warto już teraz pomyśleć, jak zachować opaleniznę na jak najdłuższy okres.
Trwałość opalenizny zależy od procesu wytwarzania melaniny w skórze, czyli barwnika, który ją brązowi. Wiadomo, że słońce niszczy skórę, więc lepiej nie wystawiać jej na wielogodzinne działanie promieni UV. Są jednak sposoby na przedłużenie opalenizny. Oto kilka z nich:
Odpowiednie nawilżenie skóry
Skórę po opalaniu należy każdego dnia, najlepiej rano i wieczorem, nawilżać. Słońce wysusza skórę – im szybciej traci ona nawilżenie, tym szybciej pożegnasz się ze swoim złocistym brązem. Stosuj więc dobre kosmetyki po opalaniu. Mogą to być żele, pianki i balsamy o lżejszych niż masła formułach, które natłuszczają skórę i szybko się wchłaniają.
Dieta
Skóra wystawiona na promienie UV traci równowagę hydrolipidową, więc ważne jest rozszerzenie diety o składniki przywracające jej prawidłowe funkcjonowanie. Elementem diety, który może utrwalić opaleniznę jest beta-karoten, czyli nic innego jak prowitamina A. Nasila ona produkcję pigmentu i działa antyoksydacyjnie, neutralizując działanie wolnych rodników – przeciwdziała więc starzeniu się skóry, które jak wiadomo słońce przyspiesza. Źródłem witaminy A są marchew, żółte i czerwone warzywa, niektóre owoce, np. brzoskwinie i morele, zielone warzywa liściaste, suplementy diety. Aby opalenizna utrzymała się długo, pij dużo wody.
Zapobiegaj łuszczeniu się skóry
Przejrzyj produkty kosmetyczne i higieniczne, których używasz na co dzień. Niektóre z nich mogą przedwcześnie usuwać Twoją opaleniznę. Unikaj peelingów do ciała, maseczek na twarz, uważaj na preparaty na trądzik i produkty zawierające kwas salicylowy. Mogą one powodować szybsze złuszczanie się komórek skóry i jej rozjaśnianie, a więc również szybsze zanikanie opalenizny. Unikaj golenia lub woskowania po opalaniu, ponieważ efektem tych zabiegów może być szybsze złuszczanie zewnętrznej warstwy skóry. Peeling po opalaniu również skutkuje usunięciem wierzchniej warstwy opalonej już skóry.
Zrezygnuj z gorących kąpieli
Gorące prysznice i długie kąpiele prowadzą do szybszego wyparowania wilgoci ze skóry. Aby zachować opaleniznę, po prostu z nich zrezygnuj.
Kosmetyki
Mleczka, żele i balsamy po opalaniu utrwalają opaleniznę i ją podkreślają. Nowoczesne preparaty zapewniają zdrowy wygląd opalonej skórze. Warto więc sięgać po:
▸ olejek marchewkowy – dzięki zawartości beta-karotenu utrwala opaleniznę. Dodatkowo nawilża i natłuszcza, otaczając skórę barierą chroniącą przed wysuszaniem;
▸ olej kokosowy – król olejków natłuszcza skórę, przywracając jej nawilżenie;
▸ masło shea – regeneruje i natłuszcza skórę po opalaniu. Posiada witaminy A i E, i chroni przed wolnymi rodnikami;
▸ aloes – składnik magicznie nawilżający skórę;
▸ masło kakaowe i wyciąg z orzecha włoskiego – działają jak naturalne bronzery dla skóry.
Pamiętaj, że utrzymanie pięknej opalenizny wymaga regularnej pielęgnacji. Planując zajęcia po powrocie z urlopu, pamiętaj, że trwałość opalenizny skraca słona woda morska oraz chlor zawarty w wodzie basenowej.
Powodzenia
MK
Comments (0)