Zaduszki z Mickiewiczem
Zaduszki z Mickiewiczem
“Dziady” Adama Mickiewicza to arcydramat epoki Romantyzmu i sztandarowy utwór naszego wieszcza, który po raz kolejny postanowiła przybliżyć Polonii Kinga Modjeska.
Jako producent powinnam pomyśleć o komedii, bo te sprzedają się najlepiej. Jednak jako artysta chcę kierować się własną wrażliwością oraz intuicją, a ta w 2019 niestrudzenie, jak mantrę, powtarzała „Dziady”. Wzięłam na warsztat II część, którą łączę z poematem „Upiór” oraz niezwykle dramatycznym monologiem Rollisonowej z części III. Żadnej martyrologii narodu polskiego, żadnych wątków narodowo-wyzwoleńczych. Wraz z muzyką, którą skomponowałam na potrzeby tego spektaklu, chcę tworzyć za Mickiewiczem misterium. Tutaj świat realny (żywych) przenika się i zespala z nadzmysłowym (zmarłych). Te przestrzenie egzystują równolegle obok siebie, przenikają się i obie są jednakowo ważne. Przeszłość karmi przyszłość, tworząc universum bogate w emocje i znaczenia.
Premiera „Dziadów” w Twojej reżyserii miała miejsce w czerwcu 2019 roku i została przyjęta owacją na stojąco. Moje gratulacje. Jak przekonałabyś Polonię, która nie widziała jeszcze twojej sztuki, aby przyszła do teatru?
Dziady to jeden z najstarszych obrzędów m.in. Słowian, Celtów, Irlandczyków, Egipcjan, natomiast II część “Dziadów” Mickiewicza jest nie tylko dramatem – obrzędem, ale rytuałem, z którym wiążą się zaklęcia i klątwy. Dziad oznacza przodka i istotą jest tu kontakt ze zmarłymi przodkami, mający na celu oddanie im czci, pomoc, bądź zapewnienie sobie ich przychylności. Z jednej strony utwór nawiązuje do tradycji świętej uczty, przygotowywania posiłków dla duchów zmarłych, z drugiej natomiast – rozmów, które prowadzono z duchami. Listopad to wprost idealny czas na spotkanie z naszym spektaklem. Strofy Mickiewicza pozwolą na kontemplacje oraz zadumę, tak ważne w tym miesiącu.
Słyszałam, że miałaś problemy z obsadą?
Niejednokrotnie szukając chórów, które niczym chóry w teatrze greckim, wyśpiewają wersy Mickiewicza, spotykałam się z opinią, iż tekst Mickiewicza jest antychrześcijański. Przed chrześcijanami byli poganie. Kropka. Nie bójmy się powrotu do źródeł. Chrześcijaństwo z jednej strony walczyło z dawnymi pogańskimi obrzędami, sukcesywnie zakazując ich praktykowania, ale z drugiej zaadaptowało niektóre, dążąc do ich chrystianizacji. Kościół katolicki, nie mogąc całkowicie zwalczyć tego dość popularnego święta, postanowił włączyć część jego tradycji w ustanowione na 2 listopada święto Zaduszek.
A w czym ten pogański obrządek przypomina nasze święto?
Znicze są odpowiednikiem dawnych ognisk, które palono przy drogach, aby dusze nie gubiły się w ciemnościach. W Święto Zmarłych spotykamy się z bliskimi, aby wspólnie wybrać się na groby zmarłych. Święta naszych przodków polegały przede wszystkim na wspólnym biesiadowaniu w kaplicach, na grobach czy cmentarzach. Należało w odpowiedni sposób ugościć przybywające dusze. Poganie przygotowywali również z drewna, buraków lub ziemniaków maski, które miały symbolizować przychodzące dusze. To nic innego, jak nasze halloweenowe przebieranki, maski, a cukierki, o które tak chętnie prosimy, chodząc od domu do domu, mają swoje źródło właśnie w ofiarowywaniu naszym przodkom jadła i picia.
Pogańska obrzędowość, z której czerpie Mickiewicz, nadaje utworowi wyjątkowej atmosfery. Czego możemy się spodziewać?
Napięcia, tajemniczości i oczekiwania na kontakt z pozaziemskim wymiarem.
W Chicago w ostatnim czasie powstało kilka nowych teatrów, coraz więcej osób pisze i wystawia swoje sztuki. Jak pracuje się w warunkach coraz większej konkurencji?
Misją zarówno Studio Teatralnego Modjeska, jak i teatru Scena Polonia od samego początku było wzbogacanie życia kulturalnego Polonii amerykańskiej o kulturę wysoką, proponując wydarzenia na wysokim poziomie artystycznym oraz integrację społeczności polonijnej. Cieszę się, że inspirujemy, pobudzamy twórczo i wskazujemy drogę. Sztuka ma łączyć i niech tak się dzieje!
A tymczasem zapraszam wszystkich na “Dziady” cz. II Adama Mickiewicza! Do zobaczenia w teatrze!
“Dziady” cz. II Adama Mickiewicza
Bilety: Cena: $40
www.scenapolonia.net, 630 201 8821 oraz na godzinę przed każdym spektaklem
Reżyseria – Kinga Modjeska
OBSADA:
•Guślarz – Julitta Mroczkowska Brecher
•Widmo – Maciej Góraj
•Zosia, Matka – Kinga Modjeska
•Upiór, Ptak, Widmo – Tomasz Maternowski
•Starzec – Bartosz Kasza
•Sowa – Edyta Luckos
•Ptaki – Małgorzata Kwaśniewicz, Katarzyna Simon
•Kruk – Marcin Kowalik
•Rusałki – Edyta Luckos, Kinga Modjeska, Gabriela Ner, Monica Lebensztejn, Paulina Kosińska, Małgorzata Grabowski
•Aniołki – Nicole Krawczyk, Ethan Stanescu, Lena Burzyński, Dominik Świerczek.
Piątek, 1 listopada 4:00PM
– spektakl zamknięty Loyola University.
Sobota, 2 listopada 10:00AM
Niedziela, 3 listopada, 5:00PM
Bazylika Świętego Jacka, 3636 W Wolfram St, Chicago, IL
Piątek, 8 listopada 6:30PM
Kościół Ojców Cystersów na Górce w Willow Spring 116 Hilton St, Willow Springs, IL
Comments (0)