Zamach w Iranie. Nie żyje lider Hamasu
Zamach w Iranie. Nie żyje lider Hamasu
Hamas poinformował, że jego lider, Ismail Hanije, został zabity w swoim domu w Teheranie podczas izraelskiego nalotu. Organizacja kontrolująca Strefę Gazy oświadczyła, że Hanije zginął w wyniku „zdradzieckiego ataku syjonistycznego\”. Przywódca Hamasu przybył do Teheranu, aby uczestniczyć w inauguracji prezydenta Iranu, Masuda Pezeshkiana, we wtorek.
Informację o śmierci Hanijego potwierdził również irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). Hanije opuścił Strefę Gazy w 2019 roku i osiedlił się w Katarze. Najważniejszym liderem Hamasu w Gazie jest obecnie Jahja Sinwar.
Izrael nie wydał jeszcze oficjalnego oświadczenia w sprawie śmierci Hanijego. Po atakach z 7 października ubiegłego roku, w wyniku których zginęło 1200 osób, a setki zostały wzięte jako zakładnicy, izraelscy przywódcy zapowiedzieli „zmiażdżenie i zniszczenie Hamasu\”. Od tego czasu Izrael miał zabić kilku wysokich rangą członków Hamasu, w tym zastępcę lidera politycznego, Saleha al-Arouriego, oraz Marwana Issę, zastępcę dowódcy zbrojnego skrzydła Hamasu.
W kwietniu izraelski nalot w Strefie Gazy doprowadził do śmierci trzech synów Hanijego oraz czworga jego wnucząt. Wysoki rangą przedstawiciel Hamasu określił zabójstwo Hanijego jako „tchórzliwy czyn, który nie pozostanie bez odpowiedzi\” i zapowiedział odwet.
Śmierć Hanijego nastąpiła kilka godzin po tym, jak Izrael poinformował o zabiciu wysokiego rangą dowódcy Hezbollahu, Fuada Szukra, znanego również jako Hadżdż Mohsin, podczas ataku w Bejrucie. Szukr był starszym doradcą przywódcy Hezbollahu, Hasana Nasrallaha. Izraelskie wojsko (IDF) oskarżyło Szukra o odpowiedzialność za śmierć izraelskich dzieci w wiosce Madżdal Szams na Wzgórzach Golan. 27 lipca pocisk uderzył w boisko piłkarskie obok placu zabaw, zabijając 12 osób, w tym 10 dzieci w wieku od 10 do 16 lat.
Izrael twierdzi, że rakieta została wystrzelona z obszaru na północ od wioski Shebaa w południowym Libanie. Rzecznik IDF, Daniel Hagari, stwierdził, że był to wyprodukowany w Iranie pocisk Falaq-1, przenoszący ponad 50 kg materiałów wybuchowych. Izrael twierdzi, że takich rakiet używa wyłącznie wspierany przez Teheran Hezbollah, który zaprzecza oskarżeniom, twierdząc, że dzieci zginęły na skutek uderzenia izraelskiej rakiety przechwytującej.
This page imported from Bejsment
Comments (0)