Zapisy do Affordable Care Act
Zapisy do Affordable Care Act
Affordable Care Act (ACA) jest ustawą federalną wprowadzoną w celu zapewnienia wszystkim Amerykanom dostępu do przystępnego cenowo ubezpieczenia zdrowotnego.
Od ponad miesiąca trwają zapisy na ACA, czyli pospolicie nazywany rządowy program Obamacare który dopłaca do ubezpieczeń zdrowotnych. Od wielu miesięcy w mediach słyszymy o tym, że Obamacare jest albo zniesiony albo niedofinansowany.
Dlatego też dzisiaj rozmawiamy z paniami Małgorzatą i Agatą Świderski. Obie panie są specjalistami w temacie i pomogą nam rozwiązać kilka sprzecznych informacji krążących w eterze.
Czy ACA/Obamcare na pewno nadal obowiązuje?
Tak, Affordable Care Act nadal obowiązuje i nadal za brak posiadania ubezpieczenia obowiązują kary.
Kiedy upływa termin zapisów?
Terminy zapisów są krótsze niż w latach poprzednich. Tylko do 15 grudnia mamy możliwość starać się o dofinansowanie przez program Obamacare i wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.
Z tego co nam wiadomo co roku oferowane plany ulegają zmianom. Jak to wygląda w tym roku?
Z roku na rok planów albo przybywa, ubywa, lub wysokość składek ulega zmianom. Dlatego też, nawet ci, którzy posiadają już ubezpieczenie zdrowotne powinni zajrzeć na nowo do ofert. Dochodzą nowy plany, a te z poprzedniego roku są likwidowane lub zmieniane. Osoby z planami z zeszłego roku, które nie zmieniły planu na rok 2018 będą miały automatycznie odnowiony plan podobny do teraźniejszego, ale wybrany przez ubezpieczyciela. Dlatego też warto jest w tej sprawie jak najszybciej skontaktować się ze swoim agentem, aby sprawdzić czy narzucony plan jest odpowiedni dla Państwa oraz zapoznać się z innymi, bardziej dostosowanymi do własnych potrzeb planami.
Jak wygląda sprawa dofinansowania?
W roku 2018 kwoty dofinansowania zostały zwiększone a terminy zapisów skrócone.
Czy mamy szansę skorzystać z programu Obamacare po 15 grudnia?
Po 15 grudnia mogą zapisać się tylko osoby kwalifikujące się na tzw. Special Enrollment Period.
Proszę nam wyjaśnić co ten termin i okres oznacza.
Okres ten jest związany ze zmianami w państwa życiu, które zaszły poza państwa kontrolą. Do tych zmian zaliczają się:
• utrata pracy, która oferowała wam ubezpieczenie
• wygasło wasze ubezpieczenie z tytułu COBRA
• utrata Medicaid, All Kids lub CHIP
• utrata ubezpieczenia z ramienia członka rodziny
• ślub lub rozwód
• poród lub adopcja
• zmiana miejsca zamieszkania; przeprowadzka z innego stanu lub miasta
• utrata ubezpieczenia w ciągu ostatnich 60 dni.
Jaka jest wysokość kar za brak ubezpieczenia?
W roku 2018 za brak planu zapłacimy 2,5 procent od naszych zarobków nie mniej niż $695 od osoby.
Dlaczego warto jest zwrócić się do Pań o pomoc w wyborze planu?
Wybór planu zdrowotnego nie jest łatwy. Nie tylko jest ich duża ilość, ale również opcje każdego planu różnią się, wkładem własnym (deductible), współpłaceniem (co-insurance), opłatami u lekarza (co-payment), wyborem lekarza (network), pokryciem wydatków na lekarstwa, dofinansowaniem (subsidy), ceną, itd… Zanim wybierzesz plan odpowiedz sobie na takie pytania jak: ile średnio wydajesz na leczenie rocznie, jak często chodzisz do lekarz, jakie leki przyjmujesz, jak pokryjesz koszty leczenia w razie nagłej choroby czy wypadku, czy masz preferencje względem wyboru lekarza lub szpitala.
Pytań i opcji jest wiele. Dlatego nie warto zwlekać. Panie Małgorzata i Agata Świderski z Farmers Insurance odpowiedzą na państwa pytania oraz zaoferują najlepsze (pod kątem pokrycia i najniższych kosztów) plany ubezpieczeniowe. Zadzwońcie po bezpłatną i niezobowiązującą konsultację 847-744-6777.