Zapisz się do Obamacare!!! Terminy zapisów są krótsze niż w latach poprzednich.
Zapisz się do Obamacare!!! Terminy zapisów są krótsze niż w latach poprzednich.
Tylko do 15 grudnia! Nie przegap okazji! Drodzy Państwo nie wierzcie we wszystko co słyszycie w mediach. Obamacare czyli państwowy plan zdrowotny – the Affordable Care Act (ACA) nadal obowiązuje i zapisy już się rozpoczęły.
Kary za nieposiadanie ubezpiecznia nadal obowiązują. Nawet ci, którzy posiadają już plan z ACA powinni zajrzeć na nowo do ofert. Plany co roku ulegają zmianom. Dochodzą nowe, a te z poprzedniego roku są likwidowane. W roku 2018 kwoty dofinansowania zostały zwiększone a terminy zapisów skrócone.
Pierwszy dzień zapisów na plan zdrowotny na następny rok był 1 listopada 2017 roku. Do 15 grudnia należy wybrać plan, aby mieć pokrycie zdrowotne od 1 stycznia 2018 roku.
Po 15 grudnia można zapisać się na Obamacare tylko jeśli kwalifikujemy się na tzw. Special Enrollment Period.
Okres ten jest związany ze zmianami w państwa życiu, które zaszły poza Państwa kontrolą. Do tych zmian zaliczają się:
• utrata pracy, która oferowała wam ubezpieczenie
• wygasło wasze ubezpieczenie z tytułu COBRA
• utrata Medicaid, All Kids lub CHIP utrata ubezpieczenia z ramienia członka rodziny
• zaślubiny lub rozwód
• poród lub adopcja
• zmiana miejsca zamieszkania; przeprowadzka z innego stanu
• utrata ubezpieczenia w ciągu ostatnich 60 dni.
Z ostatnim dniem roku kończą się ubezpieczenia wykupione na rok 2017. Osoby z planami z zeszłego roku, które nie zmieniły planu na rok 2018 będą miały automatycznie odnowiony plan narzucony przez ubezpieczyciela. Dlatego też warto w tej sprawie jest jak najszybciej skontaktować się ze swoim agentem, aby sprawdzić czy narzucony plan jest odpowiedni dla Państwa oraz zapoznać się z innymi, często lepszymi, oferowanymi planami.
Ostatnim dniem na wybranie planu i otrzymanie ubezpieczenia zdrowotnego na rok 2018 jest 15 grudnia 2017 roku.
Po tej dacie zapisy będą na nowo otwarte dopiero w listopadzie 2018 roku. Kary za brak ubezpieczenia są nadal naliczane.
W roku 2018 za brak planu zapłacimy 2,5 procent od naszych zarobków nie mniej niż $695 od osoby.
Wybór planu z ACA nie jest łatwy. Nie tylko jest ich duża ilość, ale również opcje każdego planu różnią się, wkładem własnym (deductible), współpłaceniem (co-insurance), opłatami u lekarza (co-payment), wyborem lekarza (network), pokryciem wydatków na lekarstwa, dofinansowaniem (subsidy), ceną, itd.
Zanim wybierzesz plan odpowiedz sobie na takie pytania jak: ile średnio wydajesz na leczenie rocznie, Jak często chodzisz do lekarza, jakie leki przyjmujesz, jak pokryjesz koszty leczenia w razie nagłej choroby czy wypadku, czy masz preferencje względem wyboru lekarza lub szpitala.
Oto na co warto zwrócić uwagę przy wyborze planu ubezpieczenia zdrowotnego ObamaCare na rok 2018:
• Wybór lekarzy
Dowiedz się, który z planów przyjmuje twój dotychczasowy lekarz. Sprawdź listę tzw. providers.
• Porównaj dokument
Porównaj dokument o nazwie – Summary of Benefits and Coverage, czyli Zestawienie Świadczeń i Pokrycia Planu. W tym dokumencie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat wkładu własnego, współpłacenia – czyli procentowego podziału kosztów między tobą a ubezpieczycielem, kosztu wizyt u lekarza lub Emergency Room i opłat za leki.
• HMO, PPO, etc.
Zdecyduj, która opcja jest lepsza dla ciebie. Pamiętaj o podstawowej różnicy tych dwóch opcji. HMO pokrywa tylko koszty wizyt i leczenia w gabinetach lekarskich i szpitalach znajdujących się w sieci HMO. Również, aby zobaczyć specjalistę pacjent potrzebuje otrzymać skierowanie od ogólnego lekarza. PPO natomiast pozwala ubezpieczonemu na wizyty w sieci i poza nią – więcej wolności za więcej pieniędzy.
• Sprawdź na co się kwalifikujesz
W zależności od zarobków możesz kwalifikować się na dofinansowanie do składki swojego planu zdrowotnego jak również niższe opłaty wizyt u lekarza oraz obniżoną kwotę własnego wkładu. Jeśli twój roczny dochód jest pomiędzy 100 a 400 procent federalnego poziomu ubóstwa ($11670 – $46680 na osobę lub $15730-$62920 na dwie osoby, itd.) kwalifikujesz się na dofinansowanie do składki za ubezpieczenie. Jeśli twój dochód jest w niższym przedziale tych procentów, czyli pomiędzy 100 a 250 również kwalifikujesz się na dodatkowe dofinansowanie (obniżone deductible i copay) kupując plan z grupy „srebrnej” (silver plan).
Pamiętaj, że dofinansowanie obliczane jest na podstawie przypuszczalnych (spodziewanych) zarobków na rok 2018.
Pytań i opcji jest wiele. Dlatego nie warto zwlekać.
Panie Małgorzata i Agata Świderski z Farmers Insurance odpowiedzą na Państwa pytania oraz zaoferują najlepsze (pod kątem pokrycia i najniższych kosztów) plany ubezpieczeniowe.