Zbyteczne przepraszam
Zbyteczne przepraszam
Niepotrzebne przeprosiny powtarzające się w kółko są bardzo irytujące. Może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że często przepraszasz za kogoś lub za coś, z czym nie miałeś nic wspólnego.
Być może nie jest to groźne, ale tak naprawdę zabiera ci pozytywną energię i stawia cię w złym świetle w oczach innych. Bo skoro przepraszasz to widocznie robisz coś nieodpowiednio lub źle. Dodatkowo notoryczne przepraszanie wpływa na niekończące się poczucie winy, bycia gorszą i mniej wartościową osobą. I już na samym początku ustawiasz się na straconej pozycji. Poniżej przykłady sytuacji, w których pomimo panujących stereotypów wcale nie musimy używać słowa przepraszam.
l Nie przepraszaj za innych, to nie twój problem, że ktoś z twoich znajomych rozlał kawę czy powiedział coś niestosownego. Może próbujesz być uprzejmym, przepraszając, ale może to być źle zinterpretowane. Nie masz poczucia winy, nie ma powodu czuć się źle.
l Nie używaj słowa przepraszam jako powtarzającą się frazę w sytuacjach, w których nie wiemy co więcej powiedzieć. Nie zawsze musisz mieć coś do powiedzenia, chwila milczenia da ci chwilę na zastanowienie i powiedzenie czegoś właściwego.
l Nie przepraszaj za swoją wiarę, poglądy, marzenia. Dopóki nie krzywdzisz innych ludzi i nie robisz nic złego nie musisz przepraszać. Jeśli jesteś np. mamą lub wzorem dla innych do naśladowania zwróć szczególną uwagę na to jaki dajesz przykład innym. Na pewno nie chcesz aby np. twoja córka miała poczucie, że ciągle robisz coś złego lub że jesteś słaba/-y.
l Nie przepraszaj za to, że kogoś kochasz. Twój partner może nie podobać się twojej rodzinie lub znajomym, ale to zdecydowanie nie wymaga przeprosin, a jedynie wystarczy wysłuchać i uszanować ich zdania.
l Nie przepraszaj, że nie jesteś idealna. Nikt nie jest w stanie wszystko wiedzieć, rozumieć, pamiętać, ani wszystkiego przewidzieć. Jeśli ciągle przepraszasz fraza traci na mocy w momencie, kiedy naprawdę jest ona potrzebna, by wypowiedziana przez ciebie wyrażała swoją moc i znaczenie.
l Nie musisz przepraszać jeśli nie chcesz iść na imprezę ze znajomymi i wolisz zostać w domu i obejrzeć dobry film. Bez przepraszania powiedz o swoich planach.
l Nie przepraszaj, gdy czujesz, że ktoś cię wykorzystuje. W sytuacjach jeśli komuś pomagasz i zaczyna się to dziać coraz częściej. Wiedz, że możesz powiedzieć po prostu „nie” bez żadnego poczucia winy i niezręczności.
l Nie przepraszaj za to kim jesteś. Rodzina i znajomi mogą poprzez swoje uwagi zrobić z ciebie osobę, którą nie jesteś. Ale pamiętaj, że twoje życie ty kształtujesz tak jak chcesz.
l Nie przepraszaj jeśli chcesz zwrócić uwagę kelnera, nie jest to powód do poczucia winy. Jesteś klientem, a kelner wykonuje swoją pracę. Oczywiście powinniśmy być uprzejmi, ale nie ma potrzeby przepraszać.
Barb