Zdrowotne właściwości whisky
Zdrowotne właściwości whisky
Miłośników whisky nie brakuje, a dziś mamy dla nich dobrą wiadomość. Okazuje się, że ich ulubiony trunek ma właściwości zdrowotne… oczywiście pod warunkiem, że jest spożywany w rozsądnej ilości i nie za często. Alkohol to nie samo zło, jeśli potrafi się z niego korzystać z głową.
Whisky to jeden z najlepszych alkoholi, jakie można wybrać z szerokiego alkoholowego asortymentu. Nie tylko nie ma się po niej kaca, ale i wspomaga zdrowie. Oto właściwości whisky, które zaskakująco korzystnie wpłyną na twój organizm.
▸ Nie tuczy – whisky ma niewiele kalorii, gdyż w swoim składzie zawiera niewiele cukru i jeśli nie pijesz jej z colą, spritem lub inną słodką sodą to nie przytyjesz.
▸ Dobrze wpływa na serce – nie tylko czerwone wino i ciemne piwo dobrze wpływają na pracę serca, ale także whisky, która zmniejsza ryzyko zatorów żylnych. Dzieje się tak za sprawą przeciwutleniaczy zawartych w niej, które hamują odkładanie się złego cholesterolu w żyłach, a nawet zwiększają poziom dobrego cholesterolu we krwi.
▸ Obniża ryzyko udaru – pomaga usunąć zły cholesterol i uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych, przez co krew swobodnie może przez nie przepływać.
▸ Działa przeciwnowotworowi – dzięki przeciwutleniaczom, które znajdują się w whisky, a zwłaszcza kwasowi elagowemu chroni DNA organizmu przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników zmniejszając ryzyko formowania się komórek rakowych.
▸ Wpływa na pracę mózgu – picie whisky zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i demencję.
▸ Poprawia pamięć – przeciwutleniacze zawarte w whisky korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu i wpływają na poprawę pamięci.
▸ Przynosi odstresowanie – szklaneczka whisky pozwoli ci się rozluźnić, zmniejsza niepokój i koi nerwy, uwalnia od napięcia.
▸ Polepsza trawienie – podobnie jak wino, także whisky podawano po jedzeniu, aby organizm lepiej poradził sobie z obfitym posiłkiem, ochronił przed bólem brzucha i niestrawnością
▸ Ogranicza apetyt – whisky wypita przed posiłkiem ogranicza apetyt i powstrzymuje przed przejedzeniem.
▸ Wydłuża życie – whisky to bogate źródło przeciwutleniaczy, o czym pisaliśmy już wielokrotnie, które zmniejszają ryzyko chorób i pozwalają dłużej cieszyć się zdrowiem.
Czas na kilka słów o historii whisky
Najpopularniejszy pogląd głosi, że whisky pochodzi z Irlandii, gdzie mnisi pędzili trunek pod nazwą aqua vitae (woda życia) i to już w VII wieku! Początkowo uzyskiwana była z destylacji produktów fermentacji owoców i była używana do celów leczniczych. Z biegiem lat receptura dotarła do Szkocji, gdzie powstający z jęczmienia napój był spożywany już w celach rekreacyjnych. W XVII wieku potencjał whisky został dostrzeżony przez władze Irlandii i Szkocji, więc jej produkcja zaczęła się przenosić do podziemia. Do USA whisky trafiła dzięki emigrantom z Europy i miało to miejsce w drugiej połowie XVIII wieku.
Na zdrowie!
MK
Comments (0)