Zdrowy styl życia – pomoc sąsiedzka
Zdrowy styl życia – pomoc sąsiedzka
Populacja Stanów Zjednoczonych stanowi tylko 6% ludności świata, jednak jeżeli skupimy się na niezdrowych nawykach żywieniowych w Ameryce mieszka aż 34% ludzi, którzy cierpią z powodu chorób serca, nadwagi, cukrzycy i innych chorób cywilizacyjnych. Ponieważ, także my Polacy lub Amerykanie polskiego pochodzenia jesteśmy częścią tej nacji, najwyższy czas abyśmy zastosowali w praktyce zdrowe nawyki podpatrzone u naszych sąsiadów.
POLSKA – DOMOWE OBIADKI
Zacznijmy od tego, co robimy dobrze. Każdy z nas wychowanych na mamusinych obiadkach wie, że nic nie równa się temu niepowtarzalnemu smakowi. Oprócz tego mamy kontrolę nad tym, co wkładamy do garnka, a potem do żołądka. Również ankiety wykazały, że przeciętny Polak wydaje tylko 5% swojego budżetu na jedzenie w restauracjach i niezdrowych fast foodach. Amerykanin przeznacza na ten cel aż 41% i konsumuje przeciętnie o 642 kalorie więcej.
Islandia – RYBY
Najwyższy czas, by w naszej diecie znalazły się różnorodne gatunki ryb bogate w omega3 (rekomendowana dawka to 220 mg), który znany jest jako kwas tłuszczowy wspomagający profilaktykę walki z nadwagą, zwłaszcza tłuszczykiem odkładającym się w pasie, chorobami serca oraz stanami zapalnymi. Wspomagają także działanie komórek mózgowych, podnoszą poziom endorfin odpowiedzialnych za dobry nastrój i zmniejszają ryzyko depresji. Przeciętny mieszkaniec Islandii zjada 225 funtów tłustych ryb, Amerykanin tylko 48.
INDIE – PRZYPRAWY
Jedzenie potraw na ostro powoduje, że porcje, jakie spożywamy są mniejsze i wypijamy o wiele więcej płynów. Poza tym większość przypraw zawiera antyoksydanty, które odgrywają kluczową rolę w walce z wolnymi rodnikami. Przyprawy takie, jak chilli wspomagają metabolizm oraz proces spalania tłuszczy. Z kolei popularna dziś kurkuma, składnik curry, powstrzymuje rozrost komórek tłuszczowych.
GAMBIA – ORZECHY
W kuchniach krajów afrykańskich orzechy zastępują mięso, dostarczając dzien-ną dawkę protein, a także obniżają wysokie ciśnienie, poziom cholesterolu, poziom insuliny, niwelują arytmię serca, zmniejszają ryzyko choroby serca i zawału aż o 50%. Proteiny i tłuszcze, jakie zawierają, dają uczucie sytości, przez co wspomagają zrzucenie nadwagi, a najlepsze rezultaty osiąga się wtedy, gdy orzechy są substytutem mięsa, nie dodatkiem do niego.
MEKSYK – MNIEJSZE KOLACJE
Mniejsze kolacje lub jedzenie mniej późnym wieczorem znacząco wpłynie na jakość twojego snu. Poza tym większość z nas pracuje w ciągu dnia, nie w nocy, więc niezbędne kalorie powinny być spożywane w ciągu dnia. Pozwoli to nam na maksymalne ich wykorzystanie i nieodkładanie się zbędnego tłuszczyku. Unikniemy również nocnej zgagi, na którą cierpi ponad 1/3 Amerykanów i obudzimy się z apetytem na śniadanie.
JAPONIA – NIE PRZEJADAĆ SIĘ
Różnica pomiędzy byciem sytym, a przejadaniem się to różnica pomiędzy byciem zdrowym, a chorym – pamiętajmy o tym. Zanim nasz mózg wyśle wiadomość do naszego żołądka, że jesteśmy pełni upłynie trochę czasu, dlatego powinniśmy przestać jeść, gdy czujemy, że zaspokoiliśmy nasz głód. Dietetycy zalecają także, by jeść wolniej, dzięki temu łatwiej będzie nam rozpoznać moment, kiedy powinniśmy odłożyć sztućce, by uniknąć przejadania się, a co za tym idzie zmniejszyć nasz apetyt.
IB
Comments (0)