Żeby główka pracowała
Żeby główka pracowała
Do każdego testu i egzaminu powinniśmy się najpierw dobrze przygotować i nie mamy na myśli tylko „wkuwania na potęgę”, ale także zadbanie o odpowiednią dietę, która usprawni działanie naszego mózgu.
Abyśmy wypadli jak najlepiej na egzaminach lub w sytuacjach wymagającym maksymalnego skupienia ważne jest, by cztery neuroprzekaźniki wykonały swoją pracę prawidłowo.
Dopamina, noradrenalina, adrenalina oraz serotonina powodują, że na testach jesteśmy błyskotliwi, lotni i skoncentrowani. Poza tym będziemy pobudzeni i zmotywowani do działania. A ponieważ myśli w naszym mózgu są impulsami, aby nie rozszalały się na całego wyciszy je serotonina.
W produkcji i transporcie neuroprzekaźników ważną rolę odgrywają także białka wraz z wchodzącymi w ich skład aminokwasami (tyrozyna, fenyloalanina, tryptofan) oraz węglowodany. Aminokwasy mają bezpośredni wpływ na jasność myślenia, czujność i gotowość do działania, ale także hamują stres.
Jedna z ważniejszych zasad dotyczących pożywienia to łączenie białka z węglowodanami. Wtedy nasz mózg zwiększa produkcję substancji chemicznych pobudzających do działania. O czym musimy pamiętać – to, by nie przesadzić z ich ilością, bo wtedy będziemy senni i znużeni. Podobna reakcja ma miejsce, kiedy węglowodany nie zostaną połączone z błonnikiem, wtedy też nasze reakcje są opóźnione.
Jeżeli jesteś w pełnej formie to możesz spokojnie pozwolić sobie na kanapkę z kurczakiem lub rybę z ryżem, jeżeli jednak jesteś wegetarianinem proponujemy lekkie pieczywo z humusem lub pastą z fasoli. Taki posiłek na pewno wpłynie na lepszą koncentrację i skupienie.
Gdy nie jesteś u szczytu swych możliwości i potrzebujesz natychmiastowego zastrzyku zjedz brokuły gotowane na parze, duszoną fasolkę szparagową, ryby lub chude mięso drobiowe.
Na pewno omijaj cukier i skrobię.
Najlepszym dodatkiem do takiego posiłku będzie sałatka, a nie ryż lub ziemniaki. Kiedy ostatnie tygodnie poświęcałeś na intensywne przygotowywania się, niedosypiałeś, jesteś zestresowany sięgnij po skrobię, a nie po cukier. Lepszą opcją będzie kartoflanka lub porcja ziemniaków do drugiego dania niż wielkie ciacho. Możesz także sięgnąć po banany, makaron z czosnkiem i oliwą oraz dowolny rodzaj kaszy z warzywami. Takie jedzenie działa odprężająco i „studzi nerwy”.
Aby sobie nie zaszkodzić koniecznie omijaj sztuczne słodziki i syrop glukozowo-fruktozowy.
Jeżeli jednak to zrobisz, aby zniwelować ich negatywne działanie sięgnij po kwasy DHA czyli siemię lniane, tłuste ryby morskie, orzechy włoskie oraz zielone rośliny liściaste.
Pamiętaj:
Zastrzyk energii – białko z warzywami bez węglowodanów.
Relaks i dobry nastrój – skrobia.
IB