„Zielono mi”, czyli Dzień św. Patryka!
„Zielono mi”, czyli Dzień św. Patryka!
17 marca na całym świecie obchodzimy dzień św. Patryka, który jest patronem Irlandii. W Chicago Irlandczycy od lat hucznie świętują swoje święto. W tym roku parada miała odbyc się w sobotę, 14 marca, ale ze względu na szalejący koronawirus została odwołana, podobnie jak barwienie rzeki Chicago.
Polonia chętnie łączy się w tym dniu z irlandzką bracią, ale czy zastanawiałeś się, co oznaczają poszczególne symbole, zielony kolory, itd. Oto mała ściąga dla polskich Irlandczyków.
▸ Zielono mi
Oficjalnym kolorem św. Patryka był niebieski. Kolorem zielonym zastąpiono go dopiero w XIX wieku, gdyż według legend to kolor leśnych nimf i nieśmiertelnych bohaterów. Na zielono ubierali się także rolnicy chcący „zmusić” ziarna do lepszego i szybszego wzrostu lub osoby chcące uniknąć podszczypywań ze strony psotnych skrzatów (podobno w zielonym ludzie stawali się niewidoczni dla nich). Także inna nazwa Irlandii, „Emerald Island” nawiązuje do tego koloru.
▸ Shamrock
Shamrock to inaczej trzylistna koniczynka wpinana w tym dniu w klapę marynarki, a poszczególne listki oznaczają: pierwszy-nadzieję, drugi-wiarę, trzeci-miłość. Gdy clover czyli koniczynka ma czwarty listek, ten oznacza szczęście. Inna wersja mówi o tym, że św. Patryk użył trzylistnej koniczynki do wyjaśnienia idei Świętej Trójcy. Jeżeli na piwnej piance pojawia się rysunek koniczynki to jest on związany z powodzeniem. Irlandczycy wierzą, że pływająca na powierzchni whisky koniczynka ma zapewnić udany rok.
▸ Leprechaun
Leprechaun to mały złośliwy skrzat (tylko rodzaju męskiego) w zielonym kubraczku, jeden z symboli St. Paddy’s Day. Jest on strażnikiem garnca złota znajdującego się na końcu tęczy. A skąd to złoto? Leprechaun uzbierał je naprawiając buty Irlandczykom!
▸ Corned beef and cabbage
Jest to tradycyjne danie serwowane tego dnia i nie ma nic wspólnego z kukurydzą (corn). Po prostu kiedyś duże ziarna soli używane do marynowania mięsa nazywano corn.
▸ Zielone włosy
Dziś na ulicach wielu miast możemy zobaczyć młodych i starszych z zafarbowanymi na zielono włosami w koszulach z napisami „Kiss me I’m Irish”. Zielone włosy mają uchronić przed karą za nieposiadanie niczego zielonego przy sobie, a hasło na koszulce nawiązuje do tradycji całowania Blarney Stone. Zwyczaj ten miał podobno przynieść całującemu szczęście. Jeżeli nie mógł tego zrobić to w zastępstwie należało pocałować Irlandczyka lub Irlandkę i w ten sposób oszukać szczęście.
▸ „Erin go Bragh”, „Sláinte”
„Erin go Bragh” to okrzyk, który słyszany jest tego dnia w wielu pubach. Oznacza w wolnym tłumaczeniu „Irlandia na zawsze”. Z kolei hasło „Sláinte” wykrzykiwane podczas wznoszenia kolejnych toastów to po prostu nasze „Na zdrowie!”
NN