Zła dieta a komplikacje zdrowotne
Zła dieta a komplikacje zdrowotne
Typowym symptomem z jakim kojarzy nam się zła dieta jest zazwyczaj nadmiar tłuszczu w okolicy brzucha, ale niestety to nie wszystko. Nieodpowiednie odżywianie może być przyczyną wielu poważniejszych schorzeń i chorób, takich jak np. choroby wieńcowo-naczyniowe.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zmiana diety, ale musi to być także uzupełnione serią badań, bo często schorzenia można „wykryć” tylko na podstawie dokładnych analiz.
Oto lista chorób jakie mogą być wynikiem złej diety:
Osteoporoza
Występuje, ponieważ kości stają się kruche i słabe i są bardziej narażone na pękanie. Istnieje wiele różnych czynników ryzyka, które mogą powodować osteoporozę. Kilka z nich jest związanych z dietą. Niedobór wapnia i witaminy D, a także wzrost spożycia alkoholu. Najlepsze źródła wapnia znajdują się w warzywach, ale można je również znaleźć w takich produktach jak niskotłuszczowe mleko, jogurt.
Zaburzenia odżywiania
Poważne ograniczenie jedzenia może wywoływać obsesyjne myśli i zachowania prowadzące do natarczywego pożądania bycia szczupłym, co z kolei powoduje anoreksję. Niedostarczanie mózgowi odpowiednich składników pochodzących ze zbalansowanej diety może wywołać obsesję na punkcie żywności, która może prowadzić do wywoływania wymiotów. Te z kolei mogą spowodować stany zapalne. Za każdym razem, gdy ciało jest pozbawione określonych składników odżywczych potrzebnych do optymalnego funkcjonowania stan zdrowia się pogarsza.
Chroniczne zaparcia
Mogą być wywołane różnymi przyczynami np. niewystarczającą ilością wody lub błonnika w diecie. Pokarmy pochodzenia roślinnego, takie jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe są skarbnicami witamin, minerałów, substancji odżywczych i błonnika. Zaleca się, aby dzienna dawka błonnika wynosiła 25-30 gramów. Jeżeli nie ma wystarczającej ilości błonnika w diecie należy stopniowo zwiększać jego ilość (by uniknąć gazów) oraz pić więcej wody. „Jedzenie” wody to także dobry pomysł na polepszenie funkcjonowania organizmu, dlatego warto jeść zupy na bazie bulionu oraz owoce i warzywa bogate w wodę np. ogórki, pomidory, zieloną paprykę, grapefruit, kantalupę, arbuza.
Mocz ciemnego koloru o intensywnym zapachu
Jest głównie wynikiem niedostarczenia odpowiedniej ilości wody organizmowi. Instytut Medycyny zaleca, aby kobiety dostarczały około 11 szklanek wody z jedzenia i picia każdego dnia, a mężczyźni około 16 szklanek dziennie. Oczywiście mowa o zdrowszej wersji czyli herbatki, soki, mleko, a nie kawa, mocna herbata i sody.
Choroba refluksowa przełyku
Niektóre pokarmy takie jak czekolada, kofeina, mięta mogą powodować problemy z nadmiarem kwasów żołądkowych. Także kwaśne pokarmy mogą pogorszyć chorobę refluksową. Brak witamin z grupy B może osłabić wzrost ściany przełyku (i żołądka), co czyni ją bardziej delikatną.
Miażdżyca
Jest często wynikiem złej diety bogatej w cukier i tłuszcze nasycone. Choroba ta może prowadzić do ataku serca, udaru.
Cukrzyca
Wszystkie pokarmy są ostatecznie przekształcane w cukier (źródło energii organizmu), z wyjątkiem czystego białka, które jest wykorzystywane w inny sposób. Tak więc zbyt duże spożycie jakiejkolwiek żywności może pogorszyć cukrzycę. Jednak cukry proste mogą powodować największe zniszczenie. Węglowodany złożone (te zdrowsze) są wchłaniane wolniej, przez co organizm potrzebuje więcej czasu na ich trawienie.
Depresja
Gdy brakuje nam kwasów omega-3 i innych składników odżywczych, takich jak magnez, obserwujemy wzrost nastrojów depresyjnych, wahań nastroju i ogólnego stanu niechęci. Mózg dobrze „działa na tych kwasach tłuszczowych”, aby prawidłowo funkcjonować i wzmocnić funkcje mózgu, szczególnie w odniesieniu do kontrolowania nastroju ważne jest by jeść kwasy omega-3. Dobrym źródłem są łosoś, dorsz, olej rybny, orzechy włoskie, nasiona chia lub len.
Łysienie
Spowodowane jest często brakiem białka i żelaza. Najpierw mogą zostać uszkodzone mieszki włosowe, a potem włosy mogą zacząć wypadać.
Otłuszczenie wątroby
Występuje nawet u dzieci i związane jest ze złymi wyborami dietetycznymi związanymi z nadmiarem słodkich napojów, pokarmów przetworzonych i bogatych w tłuszcze nasycone.
Niegojenie się ran
Spowodowane jest niedoborem witaminy C, niewystarczającą ilością kalorii i brakiem właściwego białka.
Anemia
Spowodowana jest brakiem zrównoważonej diety, a zwłaszcza niedoborem żelaza. Deficyt ten najlepiej uzupełnić jedząc szpinak, chude białko, fasolę, suszone śliwki, soczewicę i tofu.
Osłabienie układu odpornościowego
Bez odpowiedniego odżywiania trudniej jest organizmowi reagować na infekcje lub walczyć z chorobą. Białka, cynk, witamina A, C i E są ważnymi składnikami odżywczymi, które należy uwzględnić w diecie, wybierając regularnie pokarmy o dużej zawartości składników odżywczych.
Kruche, łamliwe paznokcie
Są wynikiem braku owoców i warzyw w diecie.
Trądzik
Badania wykazały, że żywność przetworzona o wysokiej zawartości cukru może powodować pojawienie się trądziku u dorosłych.
Dna moczanowa
Zwłaszcza jeżeli dieta zawiera czerwone mięso i alkohol pogarszają się symptomy schorzenia.
Wrzody
Są otwartymi ranami rozwijającymi się na wewnętrznej stronie żołądka i górnej części jelita cienkiego. Przyjmowanie pewnych leków regularnie, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne może być bezpośrednią przyczyną wrzodów. Przykłady tych leków to ibuprofen, aspiryna i Aleve. Chociaż owrzodzenia nie są spowodowane złymi wyborami żywieniowymi, mogą być zaostrzone przez nie.
IB