Znane i mniej znane ciekawostki świąteczne
Znane i mniej znane ciekawostki świąteczne
Święta Bożego Narodzenia to magiczny okres, z którym wiąże się wiele tradycji. W większości domów już od dawna gości choinka, wiadomo, że na wigilię powinno być podanych 12 potraw, w kościele pojawi się szopka, a prezenty przyniesie święty Mikołaj.
A czy zastanawiałeś się skąd te tradycje? Jak powstały? Co symbolizują? Oto kilka ciekawostek związanych z tradycjami bożonarodzeniowymi.
♦Choinka
Okazuje się, że choinka znana była jeszcze przed pojawieniem się chrześcijaństwa. Podobno już ludy germańskie przystrajały wiecznie zielone drzewka, aby ożywić ponure dni zimowe i dać nadzieję na nadejście wiosny. Najstarsze doniesienia o drzewku przyozdabianym na święta pochodzą z Alzacji. Początkowo choinkę dekorowano jabłkami, orzechami oraz ozdobami z papieru. Do Polski zwyczaj ubierania choinki przywędrował z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku. Wcześniej na wsiach panowała tradycja strojenia gałązek drzewek iglastych – podwieszano je wtedy pod sufitem. W czasie świąt przynoszono też do domów słomę i siano, co miało przypominać stajenkę betlejemską. Choinka powinna być ubierana w Wigilię.
♦Ozdoby choinkowe i świąteczne
Gwiazdka na czubku drzewka to symbol Gwiazdy Betlejemskiej, rozjaśnia mrok, chroni przed złem. Słodkości zawieszone na choince oznaczają radość, pierniczki to pomyślność, jabłka zapewniają zdrowie, miłość oraz zgodę, orzechy – dobrobyt, dzwonki odpędzają złe duchy i przynoszą dobre nowiny, łańcuch scala rodzinę, pomaga utrzymać więź między bliskimi, anioły chronią dom, światełka symbolizują Chrystusa, ich blask to znak dla błądzących. Ważna jest także kolorystyka ozdób świątecznych! Zieleń symbolizuje życie, czerwień krew Zbawiciela, złoto bogactwo i królewskie pochodzenie Jezusa.
♦12 potraw
Dawniej wierzono, że na świąteczną kolację powinno się przygotować nieparzystą liczbę potraw wigilijnych – uważano, że to przyniesie domownikom szczęście. Obecnie uważa się, że dań na wigilijnym stole powinno być 12, co ma nawiązywać do dwunastu miesięcy (każde danie na jeden miesiąc i aby niczego ci nie zabrakło należy spróbować każdej potrawy) albo do 12 apostołów.
♦Szopka
Święty Franciszek z Asyżu jako pierwszy odtworzył urodziny Chrystusa, tworząc żywą szopkę bożonarodzeniową. Miała ona wymiar edukacyjny. Dzięki temu mógł wytłumaczyć wiernym, co jest istotą święta.
♦Święty Mikołaj
Święty Mikołaj był biskupem z Miry. Wykazywał się troską o potrzeby materialne wiernych, pomagał ubogim. Według tradycji zmarł 6 grudnia. Wokół jego postaci narosło wiele legend. Pierwszy raz świecka postać Mikołaja pojawiła się w 1823 roku w wierszu „Wizyta Świętego Mikołaja” Clementa Moore’a. Kilka lat później w 1863 roku rysownik Thomas Nast na zlecenie amerykańskiego tygodnika „Harper’s” narysował Mikołaja jako starszego człowieka o okrągłych policzkach. Obecny wygląd i strój św. Mikołaja zawdzięczamy ilustratorowi Huddonowi Sundblomowi, który w 1931 roku specjalnie do reklamy Coca-Coli narysował znaną postać staruszka z siwą brodą w czerwonym stroju.
♦Świąteczna skarpeta
Wisząca przy kominku skarpeta jest bardzo popularną ozdobą w amerykańskich domach. Według legendy, Św. Mikołaj podarował prezent biednym w postaci złotych monet, które niepostrzeżenie włożył do ich wypranych pończoch powieszonych przy kominku. Podobno w XII w. we Francji siostry zakonne odwiedzały biednych, ofiarowując im skarpety pełne orzechów i owoców.
♦Jemioła
Celtowie wierzyli, że jemioła poprawia płodność. Stąd wziął się zwyczaj pocałunków pod rośliną. Dziś całusy pod jemiołą to tradycja, która jest popularna w wielu krajach. Pary wierzą, że roślina umocni ich miłość i zapewni trwałość związkowi.
♦Cukierki w kształcie laski
Biało-czerwone cukierki w kształcie laski to jedna z najpopularniejszych dekoracji. Pierwsze tego typu słodycze wyprodukowano w XVII wieku w niemieckiej Kolonii, aby podczas kościelnych ceremonii rozdać je dzieciom. Uważano, że w ten sposób najmłodsi nie będę się nudzić podczas nabożeństwa. Cukierki nawiązują kształtem do lasek pasterzy, którzy jako pierwsi pokłonili się Jezusowi.
MK
Comments (0)