Zostań mistrzem odpowiedzi podczas rozmów kwalifikacyjnych
Zostań mistrzem odpowiedzi podczas rozmów kwalifikacyjnych
Każdy z nas przechodził to kilka lub nawet kilkanaście razy, a mam tu na myśli rozmowy o pracę i każdy z nas starał się zrobić jak najlepsze wrażenie, zwłaszcza jeżeli bardzo zależało mu na tej pracy.
Ponieważ wrzesień sprzyja zmianom dotyczącym naszego zatrudnienia i kariery (podczas wakacji mieliśmy czas by wypocząć, ale i przemyśleć pewne sprawy), dziś kilka słów na temat odpowiedzi na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
• Powiedz mi coś o sobie
Nie odpowiadaj na nie dłużej niż 2 minuty. Przedstaw ogólnie swoją osobę i staraj się wyrażać w sposób profesjonalny. Nie przytaczaj osobistych detali, skup się natomiast na edukacji i osiągnięciach w poprzednim miejscu pracy. Wcześniej sprawdź czego oczekuje od ciebie twój nowy pracodawca i staraj się przedstawić siebie w perspektywie dwóch lub trzech ważnych osiągnięć związanych z miejscem pracy.
• Jakie są twoje mocne, a jakie słabe strony?
Pamiętaj, zawsze przytaczaj przykłady potwierdzające twoje atuty, staraj się też nie myśleć szablonowo i powtarzać te same cechy, które mogli wymieniać inni ubiegający się o pracę. Atuty staraj się powiązać ze stanowiskiem, o jakie się ubiegasz. Jeżeli chodzi o słabostki to pomijaj tzw. cliché, czyli komunały, które powtarza każdy np. pracuję za ciężko, jestem perfekcjonistą. Staraj się przedstawić je pozytywnie i bądź szczery z samym sobą.
• Dlaczego chcesz pracować dla nas?
Przygotuj się, dowiedz się jak najwięcej na temat firmy, w której chcesz pracować. Jeżeli masz taką możliwość i znasz kogoś pracującego w tej firmie zapytaj go o detale. Dowiedz się na co zwracana jest tam uwaga, jakie są ich cele i czego mogą oczekiwać od ciebie.
• Jak widzisz swoją przyszłość (za 5, 10 lat)?
Odpowiadając na pytanie myśl perspektywicznie biorąc pod uwagę swoją obecną pozycję i możliwości awansu. Przytaczaj tylko profesjonalne, związane z pracą przykłady i scenariusze.
• Jakie są twoje osiągnięcia?
Przedstawiając je zawsze obrazuj je konkretnymi rezultatami i dokonaniami, czyli w wyniku zmiany lub działania stało się to lub to.
• Jak twoi współpracownicy mogliby cię opisać?
Podkreśl swoje zalety, nie udawaj fałszywej skromności, nie wspominaj o swoich wadach i niedociągnięciach, chyba, że zostaniesz o nie bezpośrednio zapytany.
• Czy starasz się także o pracę w innych firmach?
Nie poświęcaj tej odpowiedzi zbyt wiele czasu. Bądź szczery i wykaż, że jesteś osobą starająca się nie przegapiać okazji. Możesz także dodać, że ta praca jest na pierwszym miejscu twojej listy.
• Jaki będzie twój wkład w rozwój naszej firmy?
Postaraj się przytoczyć przykłady działań jakie w przeszłości przyniosły dobre rezultaty i benefity. „Przefiltruj” te informacje przez to, co wiesz o nowej firmie i opowiedz jak wyobrażasz sobie swoją pracę na nowej pozycji w pierwszych tygodniach pracy.
• Dlaczego rezygnujesz z obecnej pracy?
Jeżeli opuszczasz pracę z powodu jakiegoś negatywnego zdarzenia nie oczerniaj firmy, szefów i współpracowników. Takie zachowanie świadczy źle o tobie i twojej identyfikacji z firmą. Skup się na pozytywach np. zmiana kariery, rozwój lub nadanie tempa karierze.
• Czy masz jakieś pytania?
Nie zadawaj pytań, które wskazywałyby na to, że uważasz że już masz tę pracę w kieszeni, nie skupiaj się na wysokości wypłaty, promocjach i benefitach. Swoją uwagę skup na pytaniach o firmę i jej rozwój i twój wkład.
• Ile wynosiła twoja wypłata w poprzedniej firmie?
Nie musisz odpowiadać z zegarmistrzowską dokładnością. Raczej podaj przedział bliski temu, co oczekujesz po nowej pracy.
IB