Życie według introwertyka
Życie według introwertyka
Introwertyk kojarzy się nam z mrukliwym odludkiem. Badania wykazują, że introwertycy stanowią 30-50 procent ludzi. Większość myli nieśmiałość z introwersją. Nieśmiałość bazuje na lęku przed oceną społeczeństwa, natomiast introwersja polega na wyborze życia w miejscach spokojnych
i wyciszonych.
Ale tak naprawdę czym się charakteryzuje introwertyk i dlaczego mu trudno żyć w zgiełku codzienności?
Introwersja pochodzi z dwóch łacińskich słów intra – rozumianego jako wewnątrz oraz vertere – zwracanie się. Introwertycy zwracają się do swojego wnętrza i czerpią z tego energię i spokój. Introwertyk woli spędzić czas w towarzystwie własnych myśli i przeżyć, z dala od nadmiaru bodźców zewnętrznych. Lubi on rozmyślać, analizować i rozważać w samotności. Dlatego introwertyka rzadko spotkamy na dyskotece czy na koncercie. Nie jest miłośnikiem imprez pełnych tłumu i hałasu. Introwertyk potrzebuje czasu, aby nawiązać głębszą relację. W grupie kilku znajomych introwertyk może być duszą towarzystwa, chętnie wypowiada swoje zdanie, wchodzi w polemikę. Jednak wystarczy, że pojawi się jedna wygadana i nieznana mu osoba to przemienia się w słuchacza. Introwertyk musi czuć się bezpiecznie, by brać czynny udział w dyskusji.
Introwertyk nie przepada za załatwianiem swoich spraw w otoczeniu innych ludzi. Wolą odbywać takie rozmowy na osobności, a jeszcze lepiej poprzez e-mail, gdzie nie muszą się bezpośrednio kontaktować z rozmówcą. Introwertyk raczej nie jest spontaniczną osobą, woli mieć wcześniej wszystko zaplanowane, gdyż czuje się spokojniejszy.
Introwertycy zazwyczaj są dobrymi słuchaczami. Rozmowa z nimi jest spokojna i rzeczowa, najpierw dokładnie przemyślą zagadnienie, zanim coś powiedzą. Wbrew pozorom, introwertyk nadaje się na szefa, ponieważ wszystko dokładnie przemyśli zanim podejmie decyzję.
Powierzone zadania wolą wykonać w pojedynkę, wykazując przy tym niezwykłą kreatywność z umiejętnością dokonywania dogłębnej analizy. Są bardzo dobrymi pracownikami, ponieważ w sytuacjach, gdy podejmują się jakiegoś zadania, to wykonują je dokładnie i do końca. Nie lubią zostawiać sobie pracy na później.
Są dobrymi słuchaczami, nawiązują głębokie, choć nieliczne relacje. W obecnych czasach trudno jest być introwertykiem. Portale społecznościowe przepełnione każdym drobiazgiem z życia codziennego, praca tworzą ograniczoną przestrzeń dla anonimowości i coraz mniej na chwilę samotności. Wśród znanych introwertyków znajdują się: Michał Anioł, Abraham Lincoln, Mahatma Ghandi, Audrey Hepburn, Emma Watson, Bill
Gates.