Żylaki da się leczyć!
Żylaki da się leczyć!
W poprzednim numerze pisaliśmy o niechirurgicznych metodach leczenia żylaków, w tym numerze przedstawiamy metody chirurgiczne, z użyciem skalpela i bez.
2. Przejdźmy teraz do chirurgicznych metod bez użycia skalpela. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że na dzień dzisiejszy właśnie te metody są najbardziej skuteczne, powszechnie uznawane i zalecane w leczeniu żylaków. Są to:
– Skleroterapia – ultranowoczesna technika, polegająca na wprowadzeniu do chorej żyły specjalnego roztworu chemicznego, który jakby „zlepia lub spawa” chore odcinki żyły. Pozwala to nie tylko usunąć żylaki, ale likwiduje także obrzęki, zmęczenie, skurcze oraz takie defekty kosmetyczne jak drobne siateczki żylne, czyli pajączki. Metoda ta ma wiele wariantów: roztwór chemiczny może zostać wprowadzony zarówno w formie płynu, jak i w postaci piany. Każda manipulacja powinna być prowadzona pod kontrolą nowoczesnego czujnika ultradźwiękowego. Taka procedura wykonana przez doświadczonego lekarza jest bezbolesna i trwa około 10-15 minut. Możliwości skleroterapii są naprawdę bardzo duże, zwłaszcza kiedy prowadzi ją specjalista.
– Endożylne laserowe leczenie żylaków (EVLT) – to najnowsza i najbardziej efektywna metoda, która w pełni zastąpiła stosowane wcześniej przestarzałe i powodujące urazy techniki leczenia żylaków. Zauważyłem jednak, że nie wszyscy wiedzą, o co chodzi w tym zabiegu. Dlatego wyjaśniam:
Endożylne – to znaczy wewnątrznaczyniowe, czyli leczenie będzie prowadzone wewnątrz uszkodzonego naczynia.
Laserowe – dana metoda leczenia wykorzystuje wysoce skuteczny ultranowoczesny promień lasera, którego energia jest absorbowana przez wodę tkankową.
Leczenie żył – to procedura, której celem jest usunięcie żylaków.
EVLT należy do zabiegów tzw. chirurgii jednego dnia. Przy stosowaniu tej techniki chory nie wymaga hospitalizacji, a jednocześnie zminimalizowane jest ryzyko powikłań nawet w leczeniu żylaków dużych żył, o czym kiedyś można było tylko pomarzyć. Pacjent jest nadal zdolny do pracy i może wrócić do swojego zwykłego harmonogramu zajęć już po paru godzinach.
Chciałbym wyróżnić najważniejsze zalety tej metody:
1. Bezbolesność – od strony pacjenta wszystko odbywa się szybko, łatwo i praktycznie bez bólu. Jeśli odczuwaliście ból lub słyszeliście od swoich znajomych, którzy byli poddani zabiegowi EVLT, że ich bolało – świadczy to o nieprofesjonalizmie chirurga.
2. Bezpieczeństwo – jest ono zapewnione dzięki temu, że wiązka lasera oddziałuje na konkretne miejsce uszkodzonego naczynia żylnego, a proces ten odbywa się pod kontrolą aparatu USG.
3. Efekt kosmetyczny – procedura ta nie pozostawia blizn.
4. Szybka rekonwalescencja pacjenta – zabieg daje możliwość powrotu do aktywnego trybu życia praktycznie od razu po jego zakończeniu.
5. Oczekiwany i trwały rezultat leczenia – tego pragnie każdy pacjent.
Obecnie zabieg EVLT jest szeroko rozpowszechniony i stosowany w wielu ośrodkach. Rzeczywiście EVLT to bardzo skuteczna metoda, która, połączona z umiejętną diagnozą i prowadzona przez doświadczonego lekarza, może zdziałać cuda. Nie należy jednak zapominać, że aby osiągnąć taki rezultat, całą procedurę należy przeprowadzić w wyspecjalizowanej i nowocześnie wyposażonej klinice, w której pracuje odpowiednio wyszkolony i doświadczony personel medyczny. A sam lekarz, który będzie zajmować się leczeniem, oprócz wysokiego poziomu wiedzy, powinien posiadać także umiejętność uważnego i życzliwego traktowania pacjenta.
– Miniflebektomia – jeszcze jedna nowoczesna i małoinwazyjna metoda leczenia, która polega na usunięciu żylaków przy pomocy specjalnych narzędzi przez niewielkie nacięcia skóry. Pacjenci łatwo przechodzą przez tę procedurę, nie muszą leżeć w łóżku, nie odczuwają bólu i szybko dochodzą do zdrowia. Przy czym dla chirurga jest to bardzo pracochłonna operacja, wymagająca solidnej wiedzy, doświadczenia i precyzyjnego działania.
3. Metody chirurgiczne z użyciem skalpela stosowane są w bardzo rzadkich przypadkach, kiedy choroba jest bardzo zaawansowana i wymaga operacji. Usunięcie uszkodzonej żyły odbywa się przy użyciu narzędzi chirurgicznych z koniecznością naruszenia powłok skórnych. Nie należy zatem dopuścić, aby choroba rozwinęła się do takiego etapu.
Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że obecnie najczęściej stosowanymi metodami są EVLT i skleroterapia. I chyba jedynym warunkiem skorzystania z tych technik jest konieczność zgłoszenia się pacjenta po pomoc w odpowiednim czasie. Moje doświadczenie pozwala mi twierdzić, że do EVLT można zakwalifikować 90% wszystkich pacjentów cierpiących z powodu żylaków. W każdym jednak przypadku plan leczenia powinien być dobrany na podstawie danych diagnostycznych, gdyż czasem konieczne jest połączenie kilku metod. W naszej klinice omawiamy to z pacjentem dokładnie i indywidualnie podczas pierwszej wizyty u lekarza, któremu możesz w pełni zaufać.
Comments (0)