8 rozsądnych posunięć finansowych
8 rozsądnych posunięć finansowych
Z początkiem każdego roku zasiadamy do układania planów, spisywania nowych celów, ulepszania życia. Po paru miesiącach okazuje się, że nic nowego nie wprowadziliśmy a co zapisaliśmy na papierze tam pozostało.
Jak to znawcy mówią, na zmiany nigdy nie jest za późno. Nie ma znaczenia czy to styczeń czy czerwiec. Może teraz z nadejściem ciepłych dni będziecie Państwo mieć więcej werwy i zapału (nie tylko słomianego) na zmiany. Oto kilka wskazówek, jak zapewnić sobie finansowe powodzenie w życiu.
1. Ustal życiowe cele
Czego chcesz od życia? Jak zamierzasz to osiągnąć? Pieniądze są środkiem do osiągnięcia pożądanego rezultatu, ale rzadko celem same w sobie. Nie daj się omamić ogólnikom takim jak spokojna emerytura, pieniądze na edukację dzieci, czy podróż dookoła świata. Wiedząc konkretnie, czego pragniesz, będzie ci łatwiej to osiągnąć. Poświęć nieco czasu na dokładne przemyślenie swoich celów.
2. Ułóż plan wydatków
Taki plan pozwala zdecydować, w jaki sposób ulokować swoje wydatki, nawigująć pomiędzy bieżącymi potrzebami, a inwestycjami na przyszłość. Bardzo często trzeba też uwzględnić spłatę minionych wydatków, ale po uregulowaniu wszelkich zadłużeń łatwiej jest skoncentrować się na osiągnięciu zamierzeń. W serwisie Bankrate.com znajdziesz praktyczne porady pod nazwą “Budgeting 101: Start your own budget” czyli “Ułóż własny budżet”, który pozwoli ci ustalić plan wydatków.
3. Ustal plan wydatków awaryjnych
Tzw. fundusz awaryjny to pula pieniędzy zazwyczaj przeznaczana na inwestycje płynne, co oznacza, że inwestycje można wymienić na gotówkę bez płacenia za to karnych odsetek, czy redukcję odsetek zwrotnych. Doradcy finansowi często zalecają, by w takim funduszu znajdowały się środki wystarczające na sześć miesięcy życia. Im większe ryzyko redukcji twojego miejsca pracy, tym więcej oszczędności powinno być zgromadzonych w takim funduszu.
4. Kontroluj swoje zadłużenie
Twój wynik kredytowy zależy od informacji znajdujących się w twoim raporcie kredytowym. Raz do roku przysługuje ci darmowa kopia twojego raportu z każdego z trzech biur kredytowych. Dobrym pomysłem jest rozłożenie pobierania kopii swojego raportu na 3 razy w roku, raz co 4 miesiące. Każdy raport trzeba dokładnie sprawdzić i sprostować wszelkie nieścisłości. Aby pozbyć się niechcianych ofert nowych kart kredytowych, które przychodzą pocztą, wejdź na OptOutPrescreen.com lub zazwoń pod 888-5-OPTOUT (888-567-8688). Aby chronić swoją tożsamość kredytową przed kradzieżą możesz spróbować zamrozić dostęp do swoich informacji we wszystkich trzech biurach kredytowych, ale pamiętaj, że to opcja, która może utrudnić życie.
5. Uaktualnij i zbilansuj swoje portfolio udziałowe
Od czasu do czasu dobrze jest zbilansować swoje portfolio, by mieć odpowiednie proporcje poszczególnych udziałów. Lokaty finansowe zazwyczaj dzieli się na akcje, obligacje i udziały gotówkowe. Właściwe rozłożenie proporcji udziałów zależy od twojej tolerancji ryzyka, twojego wieku, celów inwestycyjnych i sytuacji na rynku. Na ustalanie proporcji udziałów wpływają też takie czynniki, jak podatki i inne. Dobrze jest zatem skonsultować się w tym celu z profesjonalnym doradcą finansowym.
6. Poznaj swoją wartość netto
Aby poznać swoją wartość netto, od sumy tego, co posiadasz odejmij sumę zadłużenia. Wynikiem jest właśnie twoja wartość netto. Wartość netto buduje się gromadząc majątek, z którego zaczynamy korzystać na emeryturze, bądź dla osiągnięcia innych życiowych celów.
7. Zrób listę swoich kont
Sporządź listę wszystkich swoich kont bankowych, inwestycyjnych, polis ubezpieczenowych i emerytalnych. Oczywiście ważne jest, by przygotować także kopię swojego testatemntu wraz z notatką, gdzie znajduje się oryginał. Upewnij się, że ktoś zaufany wie, gdzie te dokumenty przechowujesz. Ta lista okaże się bezcenna dla twojej rodziny w razie, gdyby coś ci się stało lub w chwili twojej śmierci.
8. Oblicz emerytalne potrzeby
Sama nadzieja na pomyślną przyszłość nie zapewni spokojnej emerytury. Każdy z nas wie, że jeśli dziś jesteśmy przed 45 rokiem życia i zarządzanie social security przez rząd się nie zmieni to nie będzie pokrycia kiedy doczekamy emerytury. Dlatego potrzebny jest nam tzw. plan B. Do tego potrzebujesz wiedzy, jak powinno wyglądać twoje portfolio inwestycyjne w momencie przejścia na emeryturę. Sporządziwszy plan wydatków, wykorzystaj roczną ich kwotę do oszacowania, ile może ci być potrzebne na emeryturze. Finansowi doradcy mają na ten temat różne zdania. Niektórzy twierdzą, że liczbą wystarczającą na oszacowanie potrzeb emerytalnych jest 75 proc. obecnych rocznych wydatków, ponieważ wówczas nie musi się już dojeżdżać do pracy, kupować “pracowniczej” odzieży, itp. Jednakże inni finansiści twierdzą, że bardziej odpowiednia jest suma 100 proc. obecnych wydatków rocznych, ponieważ pieniądze, których nie wydajesz, by wygenerować dochód, zostaną wydane na podróże i hobby. Jeżeli nie zacząłeś jeszcze oszczędzać na emeryturę, nie rozkładaj rąk i nie daj sobie wmówić, że już za późno, by cokolwiek oszczędzić. Każdy zaoszczędzony dziś dolar zaowocuje spokojniejszą emeryturą. Każdy wydany dziś dolar w niczym ci nie pomoże.
Siwa
Comments (0)