Aromatyczne mięsko — oferta nie dla jarosza
Aromatyczne mięsko — oferta nie dla jarosza
Jak to się ma do polskiego smaku?
Aromatyczne mięsko – oferta nie dla jarosza
Podczas naszej drugiej wyprawy do bliskowschodnich jadłodajni proponuję zasmakować w aromatycznych mięsach tam podawanych. Oczywiście w naszej rodzimej kuchni mamy wiele potraw mięsnych przyrządzanych z wołowiny, drobiu, jagnięciny lub baraniny, ale warto spróbować smaku aromatycznych przypraw i panierek, by wzbogacić swoją paletę.
Na początek shawerma lub shawarma. To mięso drobiowe, wołowe, cielęce lub baranie pokrojone w cienkie plastry marynowane w typowych bliskowschodnich przyprawach (kardamon, cynamon, gałka muszkatułowa) powoli pieczone na grillu obrotowym (rotisserie), na którego czubku często zatknięta jest cała cebula, której soki podczas grilowania spływają na rumieniące się mięsko. Następnie obrzynki upieczonego mięsa podawane są w picie w formie kanapki lub z frytkami lub żółtym ryżem (kolor uzyskiwany jest przez gotowanie go z turmerikiem lub inną barwiącą przyprawą). Oczywiście dodatkami są wspomniane wcześniej sosy – hummus, baba ghanoush i warzywa.
Shish kabob to z kolei mięso i ryby nadziane na drewnianych lub metalowych szpikulcach – przypomina to nasze szaszłyki. Mięso pokrojone w duże kostki marynowane jest przez noc w marynacie z dodatkiem cebuli, ziół i przypraw, następnie nabijane na szpikulce i grilowane. Serwowane jest z grilowanymi warzywami pomidorami, papryką, cebulą i perskim ryżem czyli ryżem gotowanym z szafranem.
Kifta kabob to rodzaj aromatycznej kiełbaski. Mielona wołowina lub baranina mieszana z przyprawami i ziołami, natką pietruszki lub cilantro pieczona na płaskich metalowych szpikulcach. Po upieczeniu kiełbaska podawana jest z ryżem, frytkami i jedną z sałatek warzywnych.
Mamy jeszcze do wyboru shish taouk. Tutaj kawałki mięsa marynowane są w marynacie na bazie jogurtu i soku z cytryny lub pasty pomidorowej z dodatkiem puree czosnkowego i oliwy. Oczywiście jak każde inne mięsko możemy zjeść je zawinięte w kanapce lub na talerzu z ryżem i sałatą.
Popularną sałatką, która uważana jest za potrawę samą w sobie, a wcześniej nie wspominaną jest tabouleh. Jest to mieszanka drobno pokrojonej natki pietruszki, pomidorów, mięty, cebuli, bulguru (pochodna pszenicy) lub couscousu przyprawionych sokiem z cytryny, oliwą, solą i czasami czosnkiem. Jest to wyśmienity dodatek. Jeżeli chcecie zasmakować wszystkich rodzajach mięs proponuję zamówić tzw. combo lub combination plate. Znajdą się na nim wszystkie wspomniane mięska, ryż i wybrana sałatka.
Aby wasza wizyta była w pełni satysfakcjonująca na koniec proponuję zamówić herbatę, do której dodawane są często liście mięty lub arabską kawę, z lekko parzonych ziaren z dodatkiem kardamonu.
No i nie możemy zapomnieć o deserze. Czymże byłby udany posiłek bez odrobiny słodyczy? Choć w tym przypadku odrobina nie jest odpowiednim słowem, bowiem desery bliskowschodnie czyli baklavy toną wręcz w słodkim syropie. A czymże jest baklava. To kilkanaście warstw cienkiego jak papier ciasta zwanego phyllo (filo) nawilżanego roztopionym masłem i posypywanego mielonymi orzechami włoskimi, laskowymi, pistacjami lub migdałami i polanego słodkim syropem na bazie cukru, miodu i wody pomarańczowej lub różanej. Po pierwszym kęsie wydaje nam się, że ktoś wlał do naszych ust cały antałek miodu jednak w miarę jedzenia przyzwyczajamy się do wszechogarniającej słodyczy, którą spłukujemy kolejnymi łykami herbaty lub kawy. Mam nadzieję, że również ta rekomedacja przypadnie do gustu polskim smakoszom i mięskożercom.
Pamiętajmy! Wszystko jest kwestią osobistych preferencji i chęci wzbogacenia naszych doznań smakowych.
Życzę smacznego!
SMAQUCH
Baklava
• 1 opakowanie ciasta phyllo (dostępne jest w większości sklepów)
• Około 1 funt drobno posiekanych lub zmielonych orzechów
• 1 kostka roztopionego masła
• 1 łyżeczka cynamonu
• 1 cup wody
• 1 cup cukru
• 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
• 1/2 cup miodu
Roztop masło. Rozwiń płatki phyllo i przykryj je wilgotną ściereczką. W misce wymieszaj orzechy i cynamon. Dno brytwanki (9×13) wysmaruj roztopionym masłem nałóż pierwsze dwa płatki ciasta phyllo (uważaj, są bardzo delikatne) i posmaruj je masłem i nałóż kolejne dwa aż będziesz mieć 4 warstwy (8 cienkich płatków). Wysyp równomiernie mieszankę orzechów i cynamonu i przykryj 4 warstwami płatków smarowa-nych roztopionym masłem. Następnie ostrym nożem natnij kawałki w kształcie kwadracików lub rombów. Ciasto włóż do nagrzanego do 350 stopni F (175 stopni C) piekarnika i piecz około 50 min., aż baklava będzie chrupiąca i będzie miała złoty kolor. W naczyniu zagotuj wodę z cukrem do jego całkowitego rozpuszczenia. Potem dodaj miód i wanilię i podgrzewaj jeszcze przez 20 min. Zaraz po wyciągnięciu baklavy z piekarnika polej ją słodkim syropem i posyp po wierzchu posiekanymi orzechami. Zostaw do ostygnięcia, możesz również zmrozić ją w lodówce.
Comments (0)