Gruszka aligatora, masło Boga …czyli po naszemu awokado
Gruszka aligatora, masło Boga …czyli po naszemu awokado
W niektórych częściach świata awokado jest znane pod nazwą gruszka aligatora ze względu na swój kształt i ciemnozieloną, chropowatą skórkę. Aztekowie nazywali je masłem Boga a drzewo – drzewem z jądrami… Indiańscy szamani używali awokado jako afrodyzjak, w leczeniu chorób kobiecych i obniżaniu gorączki.
Mówiąc o awokado absolutnie nie można użyć sformułowania “miód w gębie” bo przecież samo w sobie jest zupełnie bezsmakowe. Ot taki sobie zielony owoc. A jeszcze do tego wysokokaloryczny o ogromnej zawartości tłuszczu. To po co go w ogóle jeść? A po to, że ma niesamowite właściowści odżywcze. Przez wielu ekspertów żywieniowych jest uważane za tzw. “superfood” czyli superjedzenie lub “nad-jedzenie”. Jest to termin dietetyczny dotyczący jedzenia o niesamowitych właściwościach żywieniowych. Korzyści zdrowotnych awokado jest długa lista. Wspomaga pracę mózgu, serca, chroni oczy przed uszkodzeniami, pomaga zapobiegać chorobie Alzheimer’a, pomoga obniżyć ciśnienie krwi oraz cukier, działa przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie i przeciwstarczo, pomaga w trawieniu – to tak aby wymienić tylko “kilka” właściwości tego nad-owoca.
Dzięki zawartości kwasu oleinowego awokado króluje w obniżeniu poziomu cholesterolu a zawarty w nim potas reguluje ciśnienie krwi, poprawia pracę serca oraz wpływa korzystnie na układ nerwowy.
W awokado znajdziemy również witaminy C, E i A – silne przeciwutleniacze, które działają przeciwnowotworowo. A witaminy z grupy B, których jest również sporo w tym owocu zapobiegają między innymi wadom rozwojowym płodu.
Awokado poprawia wzrok dzięki wysokiej zawartości luteiny, czyli naturalnego barwnika, który chroni oczy przed wieloma dolegliwościami, choćby zaćma.
Masło Boga powinno również znaleźć się z w jadłospisie każdego mężczyzny. Nie tylko dlatego, że już Aztekowie traktowali go jako afrodyzjak ale również dlatego, że ma w sobie kopalnię cynku. A cynk chroni przed problemami z prostatą. Jej przerostem jak również rakiem.
Awokado stosowane jest w sztuce kulinarnej oraz kosmetyce. Idealne do kanapek, niezastąpiony składnik sałatek. Robi się z niego zupy, koktajle a nawet maseczki na skórę twarzy.
Kupując awokado musimy najpierw zdecydować w jakim czasie od zakupu planujemy je użyć. Odpowiedź na pytanie “kiedy” pomoże nam w wyborze awokado.
Te zielone są niedojrzałe i z reguły potrzebują około 4-5 dni, aby stać się całkowicie dojrzałymi. Powinno się je przechowywać w temperaturze pokojowej między 65 a 75F, by dojrzały w ciągu 5 dni.
Te, na których skórze jeszcze gdzie niegdzie widać odcień zielony, ale kolor skóry jest już ciemnofioletowy potrzebują do pełnej dojrzałości około 1 do 2 dni.
Te, których skórka jest ciemnofioletowa są w pełni dojrzałe. Ostatnia grupa to awokado o ciemnofioletowej skórze, na której znajdziemy bruzdy i wgniecenia – te są już przejrzałe.
Jeśli nadal masz problem z rozpoznaniem dojrzałości awokado, łatwym i szybkim sposobem jest wyciągnięcie szypułki (ogonka). Jeśli jesteś w stanie bez najmniejszego oporu oderwać ją od reszty owoca, awokado jest dojrzałe i gotowe do spożycia.
Jak jeść awokado?
Wybierz awokado dojrzałe (skórka po naciśnięciu palcem ma się lekko uginać). W środku owoc ma dużą pestkę. By go pokroić, nacinamy owoc wzdłuż (nóż zatrzyma się na pestce). Chwyć owoc po obu stronach, przekręć każdą połowę w przeciwnym kierunku. Po odseparowaniu dwóch połówek wyjmij pestkę. Jeśli pestka sprawia trudność, zanuż w niej nóż lub podważ łyżką.
Przepisy:
Zupa awokado
5 dojrzałych awokado
4 cup’y rosołu
1/2 cup half and half
2 ząbki czosnku
1/2 papryczki jalapeno
Sól, pieprz do smaku
• Podgrzej rosół.
• Miąższ awokado wyłóż do miski.
• Wyciśnij czosnek.
• Poszatkuj jalapeno.
• W mikserze wymieszaj wszystkie składniki oprócz half and half.
• Przełóż do garnka, dolej half and half. Podawaj podgrzaną zupę z nachos.
Sałatka z awokado, burakami i mango
1 awokado, pokrojone w paski
1/2 mango, pokrojonej w paski
3 małe buraczki w zalewie octowej, pokrojone w talarki
Sałata rukola
• Na dno miseczki wyłóż rukolę.
• Poukładaj na przemian awokado, mango i buraczki.
• Polej azjatyckim sosem do sałatek.
Maseczki:
Maseczka dla osób ze skórą suchą i zmęczoną
Awokado
Miód
Oliwa z oliwek
Sok z cytryny
• Dojrzały i bardzo miękki owoc obierz ze skóry i rozgnieć jego miąższ na papkę widelcem.
• Dodaj do niego łyżkę miodu i oliwy z oliwek oraz kilka kropel soku z cytryny.
• Tak przygotowaną maseczkę nałóż na twarz i trzymaj minimum 15 minut.
• Spłukaj ciepłą wodą.
Maseczka działająca antybakteryjnie
Awokado
Sok z cytryny
Starte jabłko
• Wymieszaj składniki: awokado, kilka kropli cytryny, 1/2 łyżeczki startego jabłka.
• Nanieś na czoło, nos (tzw okolice T) i dekolt
• Zmyj po 15 minutach.
Na suchą skórę twarzy, dłoni i łokci
Skórka awokado
Sok z cytryny
• Środek skórki awokado skrop cytryną.
• Pocieraj wysuszone miejsca na skórze.
jj
Comments (0)