Bakłażan – gruszka miłości
Bakłażan – gruszka miłości
Bakłażan, inaczej oberżyna ze względu na swój kształt nazywany jest także gruszką miłości i co ciekawe nie jest warzywem, ale owocem, a dokładnie jagodą.
Bakłażan uważany jest za afrodyzjak, a początkowo traktowany był jako roślina ozdobna, lecz z biegiem czasu stał się przysmakiem na królewskich stołach państw śródziemnomorskich.
Bakłażany posiadają niską wartość kaloryczność. W 90% składa się z wody, zawiera niewielkie ilości białka, węglowodanów i tłuszczów. Znajdziemy w nim za to sporo błonnika pokarmowego, jest także cennym źródłem składników mineralnych, takich jak żelazo, wapń, potas czy fosfor. Jeżeli chodzi o witaminy to zawiera dość małe ilości witamin z grupy B, a także C, K i A. W skórce bakłażana zawarte są związki fenolowe, poprawiające funkcjonowanie organizmu. Wśród tych związków znajdują się m.in. antocyjany, które działają silnie antyutleniająco i odpowiadają za fioletowo-granatowy kolor skórki. Nasunina neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu działa przeciwstarzeniowo.
Działanie zdrowotne bakłażanu obejmuje: właściwości detoksykacyjne, poprawia przemianę materii, zapobiega chorobom układu krążenia, obniża poziom cholesterolu. Badania naukowe wykazują, że zawarta w bakłażanie nasunina ogranicza rozwój komórek rakowych. Ponadto dzięki kwasowi chlorogenowemu i błonnikowi bakłażan posiada właściwości poprawiające przemianę materii, detoksykujące, obniżające ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Działanie bakłażanu jako afrodyzjaka zawdzięcza zawartości argininy. Pobudza popęd seksualny i wzmacnia narządy płciowe. Arginina zwiększa zdolność organizmu do podejmowania wysiłku fizycznego, rozluźnia mięśnie naczyń krwionośnych, dzięki czemu narządy płciowe są lepiej ukrwione, a zarazem bardziej wrażliwe na bodźce seksualne. Działa ona pozytywnie nie tylko na potencję, ale również na serce i naczynia krwionośne. Jest również źródłem błonnika pokarmowego, którego posiada w swoim składzie więcej niż jabłka, dlatego warto dodać go do diet podczas odchudzania. Dzięki temu zapewnia także uczucie sytości na dłuższy czas i poprawia trawienie. Polecany jest również osobom, które chcą oczyścić swój organizm. Bakłażan działa także detoksykująco, odtruwająco i ogranicza zatrzymywanie wody w organizmie. Należy jednak uważać na formę przyrządzenia bakłażana. Niestety, często jest smażony na oleju lub oliwie, przez co gwałtownie wzrasta jego kaloryczność, ponieważ miąższ bakłażana wchłania duże ilości tłuszczu. Zalecane jest więc spożywanie bakłażana w formie pieczonej lub grillowanej.
Jeżeli chodzi o przeciwskazania to bakłażany niestety są ciężkostrawne, więc nie powinno się ich podawać dzieciom, kobietom w ciąży, osobom chorym na reumatyzm i podagrę, mającym problemy z nerkami i z układem pokarmowym. Należy też pamiętać, że nie wolno spożywać bakłażana na surowo ze względu na znajdującą się w jego składzie toksyczną solaninę.
Bakłażany najlepiej użyć od razu, gdyż w lodówce może być przechowywany maksymalnie tydzień. Aby bakłażan zmiękł i stracił nieco swoją gorycz, należy go posolić, zostawić na pół godziny, po czym opłukać. Bakłażana można piec, grillować, gotować na parze, smażyć oraz przygotować saute, można dodawać do gulaszów, lasagne oraz innych dań makaronowych. Jest gotowy, kiedy widelec łatwo w niego wchodzi. Pasta z bakłażana z dodatkiem soku z cytryny, czosnku i oliwy to doskonały dodatek do kanapek. Pasta ta może posłużyć także jako dip warzywny.
Bakłażan faszerowany
- 200 g mięsa mielonego z kurczaka
- 2 bakłażany
- 150 g przecieru pomidorowego
- 2 ząbki czosnku
- 1 cebula
- 1 papryka
- 1 por
- oliwa z oliwek
- 45 g mozzarelli
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- 1 łyżeczka ziół prowansalskich
- 1 łyżeczka natki pietruszki
Bakłażana przekrój wzdłuż na pół. Łyżeczką wydrąż miąższ, pozostawiając około 1/2 cm brzegów. Posyp solą i odstaw na kilkanaście minut. W tym czasie przygotuj farsz. Mięso mielone posyp ziołami, solą i pieprzem. Cebulę i czosnek drobno posiekaj, paprykę pokrój w kosteczkę, pora pokrój w talarki. Na rozgrzanej oliwie usmaż czosnek i cebulę. Dodaj mięso i mieszając podsmaż przez około 3 minuty. Dodaj paprykę i pora. Smaż, cały czas mieszając, aż warzywa zmiękną. Dopraw ziołami. Dodaj przecier pomidorowy (jeżeli jest za gęsty dodaj trochę wody). Piekarnik rozgrzej do 350 stopni. Wysusz bakłażany ręcznikiem papierowym, nałóż farsz i piecz 15 min. Posyp mozzarellą i piecz jeszcze około 10 min. Podawaj posypane natką pietruszki.
CONCILIO
Comments (0)