Domowe metody na chore zatoki
Domowe metody na chore zatoki
Silny ból w okolicach czoła i nosa, ropna wydzielina z nosa, słabszy wech, temperatura, ból głowy, który nasila się przy pochylaniu – to mogą być objawy zapalenia zatok. Aby potwierdzić nasze przypuszczenie, należy wykonać zdjęcie rentgenowskie zatok. Najczęściej lekarz przepisze nam antybiotyk, wyśle na naświetlenia i specjalne lampy, które pomogą nam osuszyć zatoki.
Na wyleczenie chorych zatok można też spróbować domowych sposobów:
• inhalacja – nalej do miski gorącej wody, dodaj garść soli lub kilka kropli olejku mentolowego, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę. Po kilku chwilach postaraj się wydmuchać nos. Inhalację powtarzaj 2-3 razy dziennie;
• w wielu polskich rodzinach znajdziemy na półce z lekarstwami Amol. Do szklanki ciepłej wody wlej łyżeczkę Amolu i następnie zanurz w roztworze małe waciki, które delikatnie włóż do nosa. Odczekaj 10 minut i spróbuj wydmuchać nos – najpierw jedna dziurka, później druga;
• okład z soli jodowo-bromowej – do niewielkiego materiałowego woreczka wsyp sól. Woreczek włóż do piekarnika i rozgrzej, tak, aby po wyciągnięciu można było go przyłożyć do czoła. W ten sposób rozgrzejesz zatoki i wydzielina szybciej z nich spłynie. Sól możesz zastąpić grochem – okłady z grochu także są skuteczne i przygotowujesz je w identyczny sposób.
• czosnek i cebula na pomoc – rozkrój świeżą cebulę lub rozgnieć czosnek i wdychaj wydobywający się z nich zapach. W ten sposób oczyścisz drogi oddechowe. Jeśli podczas kuracji wystąpi łzawienie z oczu, natychmiast przerwij zabieg.
• maści rozgrzewające – to kolejna metoda, którą możesz zastosować w leczeniu zatok. Maść eukaliptusowa, rozmarynowa, sosnowa, jałowcowa czy kamforowa – wszystkie mają działanie przeciwbólowe, udrażniają nos i zatoki. Niewielką ilość maści wmasuj w okolice czoła i skroni i przykryj ciepłą opaską.
• moc przypraw – codziennie do gotowania dodajemy przyprawy i być może nie każdy wie, że również możemy nimi leczyć chore zatoki:
– cynamon i imbir – herbata z dodatkiem cynamonu lub imbiru działa rozgrzewająco i pomaga udrożnić drogi oddechowe
– gorczyca – podgrzej gorczycę na patelni, a następnie włóź do woreczka i przyłóż do czoła i policzków – zapach gorczycy szybko zlikwiduje wydzielinę w nosie
– starty chrzan – intensywny zapach chrzanu bardzo szybko udrożni nasz nos.
Pamiętajcie jednak – aby mieć pewność, czy katar, który nas męczy jest efektem chorych zatok, udajcie się na wizytę do lekarza.
ms
Comments (0)