Dwa trzęsienia ziemi wstrząsają południowo-wschodnią Kubą po huraganie i przerwach w dostawie prądu na całej wyspie
Dwa trzęsienia ziemi wstrząsają południowo-wschodnią Kubą po huraganie i przerwach w dostawie prądu na całej wyspie
W południowej Kubie doszło do dwóch silnych trzęsień ziemi w niedzielę, które doprowadziły do uszkodzeń domów, budynków, linii energetycznych oraz przyczyniły się do osuwisk. Amerykański US Geological Survey podaje, że w odległości 33 km od gminy Granma doszło do trzęsień ziemi o sile 5,9 i 6,8 stopni w skali Richtera.
Mieszkańcy wyspy, urzędnicy oraz dziennikarze publikowali w sieci fotografie prezentujące zniszczenia. Widać na nich głębokie szczeliny w budynkach, częściowo zrujnowane dachy oraz zniszczone ściany. W mieście Manzanillo widać na ulicach resztki rozpadających się budynków.
Trzęsienia ziemi zbiegły się w czasie z odzyskiwaniem zdrowia przez mieszkańców Kuby po przejściu huraganu oraz z kryzysem energetycznym. W poprzednim tygodniu huragan Rafael spowodował liczne szkody, niszcząc setki domów, uprawy oraz uszkadzając szkoły, szpitale i inne kluczowe obiekty infrastruktury na zachodzie Kuby.
Z kolei awaria sieci energetycznej doprowadziła do braku prądu na całej wyspie. Te katastrofy, które wystąpiły w krótkim odstępie czasu, wywołują pytania o wrażliwość Kuby na kryzysy i potencjalne przenoszenie się Kubańczyków do USA i innych miejsc.
Wśród mieszkańców Pilón – miasta znajdującego się najbliżej epicentrum trzęsienia ziemi – panuje smutek i niepewność. Andrés Rivera, jeden z mieszkańców, na Facebooku wyznał, jak bardzo boli go widok cierpienia swoich rodaków.
Pod koniec dnia odnotowano również trzęsienia ziemi o sile 4,2 i 4,6 w skali Richtera. Przywódca Kuby – Miguel Díaz-Canel wezwał mieszkańców do pozostania na otwartym terenie, podkreślając, że najważniejsze jest ratowanie życia. Zaznaczył, że pomimo zauważalnych postępów, prace nad powrotem do normalności wciąż trwają.
Wszystkie te sytuacje pokazują, że wyspa i jej władze nadal borykają się z konsekwencjami dwóch równoczesnych skrajnych sytuacji kryzysowych.
Comments (0)