Jak efektywnie negocjować
Jak efektywnie negocjować
Każdy z nas wie, że bez negocjacji nie przeżylibyśmy nawet jednego dnia. Każdy z nas wie też, że od skutecznej negocjacji i wyłuszczenia naszych argumentów zależy nie tylko nasza podwyżka, promocja, ale często zdobycie tego co naprawdę chcemy. Każdy z nas wie również, że może być to bardzo stresujący proces i często nie wiemy nawet jak zacząć negocjacje.
1. Przestań mówić, zacznij słuchać
Kiedy nie mówisz słuchasz, więc pokazujesz drugiej stronie, że skupiasz na niej uwagę i masz respekt dla niej. Poza tym skutkiem uważnego słuchania jest zebranie potrzebnych informacji do wysunięcia kontrargumentów w dyskusji.
2. Przygotuj się
“Odrobienie zadania domowego” jak mówią niektórzy lub dokładne rozeznanie bardzo nam się przyda, zwłaszcza gdy coś kupujemy lub załatwiamy. Nikt nie wciśnie nam przysłowiowego kitu lub nie naciągnie nas na “super okazję”.
3. Zdefiniuj dokładnie swoje potrzeby
Zwłaszcza w negocjacji o podwyżkę zrób “rachunek sumienia”. Z jednej strony przeanalizuj swoje umiejętności, osiągnięcia, dokonania. Z drugiej zastanów się czego od ciebie się oczekuje. Nie skupiaj się na tym, co inni też chcą, skup się na tym, co ty chcesz.
4. Znaj swoje granice
Czasami nie wszystko idzie po naszej myśli i nasz plan niestety, ale musi ulec pewnym zmianom, dlatego musisz wcześniej przygotować plan B. Co to oznacza? Musisz wiedzieć z czego możesz zrezygnować, co możesz odpuścić nie zatracając jednocześnie celu.
5. Zastanów się dwa razy zanim podejmiesz decyzje
Przed rozpoczęciem negocjacji zastanów się jeszcze raz czy na pewno chcesz tego. Być może twoje priorytety się zmieniły. Odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego tego chcę?
6. Unikaj negocjacji e-mail-owej lub sms-owej
Pamiętajmy, nic nie równa się negocjacji twarzą w twarz (dość często zapominany o tym w dzisiejszym skomputeryzowanym świecie). Dlaczego? Ponieważ dokładnie słyszymy ton głosu, obserwujemy język ciała i wychwytujemy inne niuanse niewidoczne w email-ach lub sms-ach.
7. Kontroluj emocje
Pamiętaj, negocjuj tak, abyś mógł w każdej chwili spokojnie wstać, podziękować i odejść. Grzeczność przede wszystkim. Kontroluj emocje, myśl logicznie, nie poddawaj się presji. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, zrób przerwę. Nie zostawiaj po sobie złego wrażenia. Nawet jeżeli inni tego nie docenią, ty nie będziesz miał wyrzutów do siebie.
8. Mierz wysoko, ale rozsądnie
W pracy negocjując myśl o sobie w superlatywach, ale nie przesadzaj. Nie zaniżaj też swojej wartości. Miej w głowie wyższą, ale realistyczną stawkę.
IB
Comments (0)