Kartka z historii – Świat według Kiepskich
Kartka z historii – Świat według Kiepskich
„zarobić, a się nie narobić”
16 marca 1999
Premiera pierwszego odcinka
serialu komediowego
„Świat według Kiepskich”
w reżyserii Okiła Khamidowa.
„Świat według Kiepskich” to polski serial komediowy wymyślony między innymi przez Aleksandra Sobiszewskiego i reżyserowany przez Okiła Khamidowa, a następnie Patricka Yokę. Jego premiera odbyła się 16 marca 1999 roku na antenie kanału Polsat i obok telenoweli Klan, stał się najdłużej emitowanym polskim serialem.
Tematem „Świat…” są perypetie rodziny Kiepskich i ich sąsiadów, mieszkańców wrocławskiej kamienicy na osiedlu Kosmonautów przy ulicy Ćwiartki 3/4. Mottem ich postępowania jest popularna maksyma „zarobić, a się nie narobić”, co nie zawsze sprawdza się w praktyce. Nestorem rodu i głową rodziny jest Ferdynand Kiepski, zagorzały fan piłki nożnej, spędzający dnie na piciu piwka i wódki oraz oglądaniu meczy w tv. Jego żoną jest Halinka, jedyna ciężko pracująca osoba w rodzinie, próbująca związać koniec z końcem. Latorośle rodziny Kiepskich to próżna Mariolka, której jedynym zmartwieniem jest podobanie się okolicznym chłopcom oraz Walduś, który tak jak tatuś jest miłośnikiem browarków. Jest także typowym dresiarzem spędzającym czas na siłowni i pakowaniu mięśni.
Oczywiście przekrój społecznych nieudaczników i kombinatorów uzupełniają sąsiedzi: Marian Paździoch handlujący na bazarze cwaniaczek i odwieczny wróg Ferdynanda, zwłaszcza w kwestii korzystania ze wspólnej ubikacji. Pan Paździoch mieszka wraz ze swoją żoną. Innym sąsiadem jest Arnold Boczek, otyły pracownik miejskiej rzeźni znany ze swej dobroduszności i naiwności. Poza tym stałym bohaterem serii jest listonosz Edzio i wielu, wielu innych.
Serial, posługując się prostym humorem i zabawnym językiem bohaterów, piętnuje wady takie jak lenistwo czy egoizm oraz stereotypowy model życia polskiej rodziny. Pomimo tego, że jest posądzany o brak dobrego smaku, prostactwo i beznadziejność, bezwartościowość i głupotę od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród widzów, a nawet stał się swego rodzaju symbolem.
Niektóre typowe odzywki i cytaty weszły na stałe do słownika widzów, a bohaterowie są rozpoznawalni przez wszystkie pokolenia.
zdj. Polsat
Comments (0)