Luty miesiącem serca
Luty miesiącem serca
Wielu z nas pomyśli, że luty został nazwany miesiącem serca ze względu na Walentynki. Święto zakochanych – tych szczęśliwie i tych mniej szczęśliwie przypada na 14 lutego. No cóż, miłość od czasów starożytnych kojarzona była z czerwonym serduszkiem.
Jednak luty to nie tylko miesiąc zakochanych, to przede wszystkim miesiąc osób cierpiących na wszelkie choroby serca. Co kryje się pod tą nazwą? Jakie choroby zaliczamy do chorób sercowych? Otóż mianem chorób serca określamy szereg chorób, które wpływają na kondycję naszego serca. Możemy tutaj wymienić chociażby takie dolegliwości jak choroby naczyń krwionośnych czy tętnic wieńcowych, ale także problemy z rytmem serca (arytmia), wszelkie infekcje serca oraz wady serca. Oczywiście nie możemy zapominać o słynnych zawałach, o których dość często słyszmy, a może doświadczyliśmy w gronie bliskich.
Jedno jest pewne – nie wolno nam lekceważyć chorób serca – serduszko mamy jedno i jak ten mięsień odmówi nam współpracy, nasze życie przeradza się w koszmar. Oczywiście współczesna medycyna jest bardzo rozwinięta i operacje na otwartym sercu nie są już nowością, podobnie jak wstawianie wszelkich zastawek czy sztucznych rozruszników. Nawet już przeszczepy serca zagościły w medycynie na dobre – i tutaj nie sposób nie wymienić nazwiska polskiego znakomitego kardiologa – profesora Zbigniewa Religii, który w trudnych, polskich warunkach dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu serca.
Wracając jednak do chorób serca – oto kilka danych:
– choroby serca zabijąją na całym świecie ok. 18 milionów ludzi rocznie;
– choroby serca są pierwszym mordercą w Ameryce – umiera z ich powódu średnio 800 000 ludzi;
– choroby serca zabijają więcej osób niż wszystkie formy raka łącznie;
– średnio co 34 sekundy umiera osoba na atak serca, a średnio co 60 sekund na przypadłość związaną z chorobami serca;
– ponad $320 miliardów to koszty leczenia (bezpośrednie i pośrednie), które corocznie wydaje się na leczenie chorób serca w US.
Największe zagrożenie chorób serca występuje u osób:
– palących – jeśli chcesz szybko umrzeć, zacznij paleć, jeśli chcesz doczekać szczęśliwej starości, rzuć palenie już dziś. Palacze należą do osób o najwyższym ryzuku zachorowania na dolegliwości związane z chorobami serca.
– leniwych – osoby, które nie są aktywne fizycznie częściej zapadają na różne dolegliwości. Stare i mądre powiedzenie mówi, że ruch to zdrowie i tak należy żyć. Nikt nie każde wam spędzać godzin na siłowni. Wystarczy spacer każdego dnia, kilka prostych ćwiczeń. Nie ta nasza krew swobodnie i szybko w nas płynie.
– otyłych i nie przestrzegających diety – zwłaszcza dotyczy się to Amerykanów, którzy wychowani są na „śmieciowym jedzeniu”, nie wiedzą jak przygotować dobry i nie ociekający w tłuszcz i sztuczne barwniki obiad w domu. Statystyki pokazują, że 69% amerykanów (więcej niż 159 milionów) cierpi na nadwagę. Ponadto przestalismy liczyć kalorie – najnowsze badania pokazują, iż kobiety pochłaniają średnio o 20% za dużo kalorii, a faceci o 10%. Tłuste i niezdrowe jedzenie z pewnością osłabia nasze serduszko.
– z wysokim cholesterolem – około 43% Amerykanów żyje z podwyższonym cholesterolem;
– z wysokim ciśnieniem – ponad 80 milionów Amerykanów ma podwyższone ciśnienie krwi. Ludzie z podwyższonym ciśnieniem cztery razy częściej zapadają na udar i trzy razy częściej narażeni są na wszelkie choroby serca;
Objawy, których nie powinniśmy lekceważyć:
– ból w klatce piersiowej – może być objawem zawału lub innych chorób serca;
– duszność – zwłaszcza, gdy pojawi się nagle i towarzyszy nam przy prostych zajęciach;
– zmęczenie – jest skutkiem osłabienia serca, które „nie ma sił”, aby tłoczyć krew;
– kołatanie serca – silne i przyspieszone bicie serca jest oznaką, że nasze serce nie pracuje prawidłowo, że coś złego zaczęło się z nim dziać;
– zasinienie skóry – sine zabarwienie skóry, warg i paznokci wskazuje na chorobę lub uszkodzenie mięśnia sercowego;
– omdlenia – gdy serce przestaje prawidłowo tłoczyc krew, nasz mózg otrzymuje mniej tlenu, jesteśmy niedotlenieni i dochodzi do omdlenia.
Jeśli któryś z powyższych objawów zaczyna ci doskwierać, nie bagatelizuj ich. Udaj się do specjalisty, który będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania, jak ekg. Wcześnie wykryte choroby serca można wyleczyć i cieszyć się radością życia każdego dnia.
ms
Comments (0)