Migrena a nauka
Migrena a nauka
Migrenowe bóle głowy to nieprawidłowość reakcji komórek nerwowych na bodźce. Charakteryzują się powracającymi ciężkimi bólami, którym często towarzyszą nudności oraz nadwrażliwość na światło i hałas.
Jak się okazuje naukowcy podczas badania materiału genetycznego ponad 23 tys. kobiet, w tym ponad 5 tys. cierpiących na migreny, znaleźli związek między bólami głowy i mutacjami w trzech genach: TRPM8 (który ma wpływ na wrażliwość na zimno i ból), LRP1 (gen odpowiedzialny za przekaz sygnału między neuronami) oraz PRDM16. Zidentyfikowanie tych mutacji genetycznych pomaga zrozumieć biologiczne podłoże tej częstej, osłabiającej przypadłości jeszcze lepiej, gdyż przez długi czas uważano, że migrena jest efektem wielu różnych mutacji genetycznych. Teraz już wiemy, że jest to schorzenie, które charakteryzuje zaburzony proces sensoryczny. Naukowcy odkryli również, że ryzyko tej przypadłości rośnie o 10-15 proc. u osób, które odziedziczą jeden z tych trzech genów. Potrzebne są jednak kolejne badania, by lepiej zrozumieć, jak każdy z tych trzech genów jest związany z migreną. Zawsze wiadomo było, że migrena to w jakimś stopniu przypadłość genetyczna, ale przez ostatnie 10 lat skupiano się na tym, że migrena jest dolegliwością neurologiczną. Te badania łączą oba podejścia i być może już niedługo ktoś odkryje skuteczny lek na tą dokuczliwą przypadłość.
Ale zanim do tego dojdzie musimy radzić sobie sami, dlatego dziś kilka domowych remediów na migrenę:
Olejek z lawendy
Można go wdychać – ma bardzo miły zapach lub nakładać na bolące miejsca bez uprzedniego rozcieńczania.
Inhalacja: 2-4 kropli na każde dwie do trzech cups gotującej się wody.
Olejek miętowy
Mięta to świetne remedium na intensywne bóle głowy oraz wspomaga krążenie krwi, które często jest przyczyną silnego bólu. Przeczyszcza także zatoki, co ułatwia dopływ tlenu i przenikanie go do krwi.
Olejek z bazylii
Ma działanie relaksujące zwłaszcza na nasze mięśnie, które spięte i napięte są przyczyną bólu.
Zmiana diety i sposobu żywienia
Od dawna wiadomo, że pewne pokarmy np. czekolada, nabiał, masło orzechowe, niektóre owoce (awokado, banany, cytrusy), cebula, mięsa oraz pokarmy zawierające MSG, jedzenia fermentowane i kiszonki, czerwone wino powodują migrenę lub nasilenie się jej symptomów, dlatego należy ich unikać.
Masaże
Masaże zwłaszcza z tyłu głowy lub u podstawy czaszki powodują zmniejszenie bólu. Także refleksologia, czyli masowanie i uciskanie odpowiednich punktów na dłoniach i stopach ma zbawienne skutki.
Ziołolecznictwo
Wrotycz (łac. Tanacetum parthenium) wyglądająca jak polna stokrotka, od dawna znana jest jako roślina zmniejszająca bóle migrenowe. Działa też dobrze w połączeniu z wierzbą białą.
Siemię lniane
Przyczynami niektórych bóli migrenowych są stany zapalne. Remedium na nie są kwasy omega-3. Siemię lniane, bogate źródło tych kwasów, może być dodawane do posiłku w postaci ziaren lub stosowane jako olejek.
Kasza gryczana
Zawiera rutynę z grupy flawonoidów, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników i niszczeniu komórek.
IB
Comments (0)