Pieprz – król przypraw
Pieprz – król przypraw
Pieprz jest często używaną przyprawą w każdej kuchni i wykazuje wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Najpopularniejszym gatunkiem jest pieprz czarny (Piper nigrum).
Pieprz wywodzi się z Indii i jest uprawiany w wielu krajach o ciepłym i wilgotnym klimacie, czyli na obszarach o klimacie zwrotnikowym i równikowym. Uznaje się go za „króla przypraw” i jest szeroko stosowany poprzez rozmaite kultury z całego świata.
Pieprz czarny jest ceniony przede wszystkim ze względu na swój charakterystyczny smak, który jest lekko pikantny, głęboki i bardzo wyrazisty. Nadaje on niepowtarzalnego aromatu zarówno potrawom wytrawnym, jak i słodkim. W kuchni najczęściej wykorzystuje się go jako przyprawę rozgrzewającą i wzmacniającą smak dań. Za charakterystyczny smak odpowiadają olejki eteryczne oraz alkaloid zwany piperyna. Ale pieprz jest także bardzo cenny oraz ważny w diecie, gdyż dostarcza organizmowi wartościowych substancji mineralnych, między innymi: błonnika, garbników, piperyny, magnezu, żelaza, wapnia, manganu, miedzi.
Piperyna zawarta w pieprzu należy do grupy alkaloidów. Jest to naturalny środek przeciwbakteryjny oraz przeciwgrzybiczy, który doskonale sprawdzi się jako naturalne remedium na przeziębienie i stan zapalny gardła. Wykazuje również działanie przeciwnowotworowe, a w połączeniu z kurkuminą przynosi pozytywne efekty w leczeniu między innymi raka piersi. Regularne spożywanie tej substancji może natomiast pomóc przy profilaktyce. Piperyna znakomicie sprawdza się jako środek na bielactwo. Przyczynia się do produkcji melanocytów, które odpowiadają za barwę skóry. Stanowi także pomoc w leczeniu depresji oraz demencji. Ze względu na zawartość substancji czynnych, pieprz warto stosować przy chorobie Alzheimera, ponieważ wspomaga pamięć, koncentrację oraz pracę układu nerwowego. Dzięki piperynie pieprz wykazuje właściwości odchudzające polegające na spowolnieniu produkcji nowych komórek tłuszczowych oraz nasilanie emisji energii cieplnej co prowadzi do zużycia zasobów organizmu, takich jak tkanka tłuszczowa.
Pieprz to przyprawa, która powoduje wzmożone wydzielanie soków trawiennych. Zdecydowanie poprawia to trawienie, jednakże może również zaszkodzić osobom borykającym się z nawracającą i uporczywą zgagą. Pieprz wykazuje również działanie przeciwbiegunkowe. Korzystnie wpływa na cukrzycę, gdyż obniża poziom cukru we krwi oraz zwiększa wydzielanie insuliny, a w przypadku chorób wątroby obniża poziom enzymów aminotransferaz, których wysoki poziom wskazuje na uszkodzenie wątroby. Pieprz pozytywnie wpływa na choroby układu krążenia zmniejszając ryzyko zawałów serca na skutek spowolnienia zmian miażdżycowych, a także zapobiega nieprawidłowościom w pracy mięśnia sercowego, hamuje rozwój alergii na skutek hamowania uwalniania histaminy. Pieprz pozytywnie wpływa na osoby starsze, poprawiając koordynację ruchową oraz zachowanie równowagi. Łagodzi deficyty motoryczne oraz poprawia funkcje poznawcze u seniorów.
Osoby z nadkwasotą nie powinny dodawać zbyt dużo pieprzu do swoich dań. Przeciwwskazaniem do spożywania pieprzu jest oczywiście nadwrażliwość na jakikolwiek komponent tej przyprawy. Należy pamiętać o niełączeniu tej substancji z lekarstwami, w szczególności z antybiotykami. Spożywania dużych ilości pieprzu należy również unikać w czasie ciąży.
Pieprz dzielimy ze względu na sposób otrzymywania i wyróżniamy następujące rodzaje:
• Pieprz czarny – to owoce niedojrzałe, które zostały poddane procesowi suszenia oraz fermentacji, dlatego bardzo często są one najmniejsze ze wszystkich kolorowych ziaren. Charakteryzuje się największą ostrością i sprawdzi się jako dodatek do różnego rodzaju potraw, nawet tych słodkich.
• Pieprz biały – ziarna zbierane są na etapie całkowitej dojrzałości owoców. Jest delikatniejszy w smaku, lecz jego zapach jest znacznie bardziej intensywny. Poleca się stosować go w sosach i nalewkach.
• Pieprz zielony – zbiór następuje na etapie niewielkiego rozwoju, ziarna suszy się na słońcu. Zielony pieprz poddaje się konserwacji w solance lub marynowaniu.
• Pieprz czerwony – to najczęściej owoce pieprzowca peruwiańskiego, czyli zupełnie innej rośliny.
Pieprzówka – rozgrzewająca nalewka
•30 ziaren czarnego pieprzu
•20 ziaren ziela angielskiego
•1 litr wódki
•2 łyżki zmielonego czarnego pieprzu
•2 łyżki zmielonego ziela angielskiego
Ziarna pieprzu czarnego i ziela angielskiego zalej litrem wódki i dodaj zmielony pieprz i zmielone ziele angielskie. Całość przykryj i odstaw na 2 tygodnie, aby smaki się przeniknęły. Następnie odsącz płyn i rozlej do butelek. Taki specyfik doskonale sprawdzi się jako remedium na niestrawność, jak i podczas przeziębienia, kaszlu i gorączki. Ze względu na prosty sposób przygotowania oraz właściwości, ten trunek warto mieć w swojej domowej apteczce.
CONCILIO
Comments (0)