Pierogi je cały świat!
Pierogi je cały świat!
Pierogi znane są w naszym kraju od XIII wieku i według legendy były potrawą jaką Jacek Odrowąż karmił polską biedotę. Mogą być przygotowywane z ciasta gotowanego, smażonego lub pieczonego z różnorodnym nadzieniem. Jak się okazuje, są typową potrawą nie tylko naszej kuchni, a ich różnorodnymi smakami, kształtami i nadzieniami delektują się także mieszkańcy w różnych zakątkach naszego globu, dlatego dziś słów kilka o pierogach z różnych stron świata.
Mandu Korea
Jeżeli zawitacie do koreańskiej restauracji zamówcie okrągłe pierożki z nadzieniem mięsnym, warzywnym lub kimchi (pikantna marynowana kapusta pekińska z dodatkami). Mogą one być podawane na różne sposoby, i tak: jeżeli są grillowane to gunmandu, jeżeli gotowane na parze to jjin mandu, a jeżeli gotowane w wodzie to mulmandu. Oczywiście jak większość dań kuchni koreańskiej podawane są z różnymi sosami i dodatkami.
Gyoza Japonia
Japońskie pierożki, popularny fastfood, mają bardzo cienkie, przeźroczyste ciasto. Nadzienie to zazwyczaj wieprzowina, grzybki i kapusta. Pierożki najpierw są gotowane na parze, a następnie podpiekane i serwowane z pikantnym sosem.
Wonton Chiny
Najpopularniejsza potrawa chińskich restauracji to niezaprzeczalnie wonton soup czyli rosołek z pierożkami z cieniutkiego ciasta z mięsnym nadzieniem. Oczywiście chińskie pierożki mogą być także gotowane na parze i podpiekane, a ich zróżnicowane nadzienia to mieszanki warzyw, mięs lub owoców morza.
Momo Nepal
Te niewielkie pierożki przygotowywane z ciasta z mąki zbożowej z dodatkiem drożdży lub proszku do pieczenia gotuje się na parze, a najpopularniejsze nadzienie to mięso, choć można także zamówić nadziewane warzywami, serem lub ziemniakami. Serwowane są z ostrym pomidorowo-chilli sosem.
Samosa Indie
Czymże byłaby kuchnia hinduska bez narodowej potrawy, pikantnej samosy. Na jej temat powstały nawet poważne traktaty naukowe. Oczywiście najpopularniejasza jest ich wegetariańska wersja z nadzieniem z ziemniaków, zielonego groszku, cebuli, przypraw i zielonego chilli. Następnie trójkątne pierożki smażone są na głębokim tłuszczu i podawane jako smakowity dodatek lub danie główne.
Modak Indie
Kolejny hinduski przysmak to słodkie pierożki, kształtem przypomniające łzę. Ciasto przygotowywane jest z mąki zbożowej lub ryżowej, a nadzienie to mieszanka kokosu i cukru z trzciny cukrowej. Ten rodzaj popularnego, świątecznego deseru może być smażony lub gotowany na parze.
Khinkali Gruzja
Wprawdzie nie macie zbyt wielu okazji, aby zasmakować w potrawach gruzińskich, ale jeżeli jest ku temu okazja koniecznie musicie spróbować ich pierożków nadziewanych wieprzowiną, wołowiną, kolendrą i kozieradką. Pierożki robione są w postaci mieszków wypełnionych aromatycznym nadzieniem.
Manti Turcja, Azerbejdżan, Kazachstan
Pierożki wyglądające niczym małe kwiatki nadziewane są baraniną, wołowiną, kurczakiem lub mięsem przepiórki. Dodatkiem do nich jest sos jogurtowy z przyprawami, czerwoną papryką i roztopionym masłem.
Kreplach Izrael
Jeżeli jesteście smakoszami wątróbki to nie możecie nie spróbować tych żydowskich pierożków nadziewanych wołową wątróbką z cebulką, jajkiem i przyprawami. Inną wersją są kołduny nadziewane baraninią z majerankiem i czosnkiem. Najpierw są gotowane, a potem podsmażane. Są popularnym rodzajem przystawki lub dodatkiem do zup.
Pelmeni Rosja
Wschodnia wersja naszych pierogów. Nadzienie to najczęściej mięso: baranina, wieprzowina, wołowina wymieszana z jarzynami. Ciasto jest cienko rozwałkowane, a nadzienia jest bardzo dużo, więc jest to bardzo pożywne danie.
Ravioli Włochy
Kuchnia włoska nie istnieje bez tych kwadratowych pierożków. Gotowane w osolonej wodzie kwadraciki z ciasta z mąki zbożowej nadziewane są zazwyczaj mieszanką serów, mięs lub warzyw lub ich kombinacją i koniecznie polane są sosem pomidorowym i posypane ziołami, bazylią lub oregano.
Tiropitakie Grecja
Greckie pierożki przygotowywane są z wielowarstwowego cienkiego ciasta phyllo. Nadzienie tych pieczonych w piekarniku trójkącików to mieszanka wspaniałych greckich serów i jajek.
Knedle Niemcy i Czechy
Ten rodzaj okrągłych pierogów gotowanych w osolonej wodzie może być nadziewany mięsem lub warzywami. Jeżeli serwuje się je jako deser, to wtedy nadzieniem są owoce. Bez nadzienia z kolei są popularnym dodatkiem do zup i sosów gulaszowych, a przyprawami są gałka muszkatułowa, cebula i natka pietruszki.
Empanada Ameryka Południowa
Te pieczone w piecu lub na głębokim tłuszczu pierogi mogą być przystawką lub samodzielnym daniem. Ciasto przygotowywane jest z mąki kukurydzianej lub zbożowej, a nadzienie obok mięsa to szparagi, cebula, groszek, pory, grzyby. Te na słodko są popularną potrawą deserową. W tej wersji do środka dawane są owoce, serek, czekolada lub karmelizowana dynia.
Papas rellena Kuba, Peru
Nazwę tłumaczy się jako ziemniaki z nadzieniem, gdyż do ciasta dodawana jest także mąka ziemniaczana, by miało ono bardziej „gumiastą” konsystencję. Najpopularniejsze nadzienie to mieszanka siekanej wołowiny, cebuli i ostrych przypraw (czasem dodaje się gotowane jajko) lub gotowanych ziemniaków z cebulką i przyprawami. Do pierożków podawane są także tradycyjne salsy. Jeżeli chodzi o ich kształt to wyglądają zazwyczaj jak lekko spłaszczone kulki panierowane i smażone aż skórka ich będzie złoto-brązowa.
Coxinha Brazylia
Brazylijskie pierożki smażone na głębokim tłuszczu nadziewane są mięsem z kurczaka, cebulą, zieleniną i przyprawami, a kształtem mają przypominać kurze udko. Obtaczane są w panierce i pieczone na złoty kolor.
Przepis
Nadzienie do pierożków ravioli
Przygotuj ciasto jak na makaron z mieszanki mąki, jajek, oliwy z oliwek i odrobiny soli.
1 torebka świeżego szpinaku (10 oz)
1 cup sera feta
1/2 cup orzeszków pinii
1 łyżka oliwy z oliwek
1 jajko
1 łyżka wody
Na patelni rozgrzej oliwę na średnim ogniu, dodaj szpinak i duś około 2 minuty. Wystudź, odciśnij z pozostałości wody. Dodaj ser feta i zmielone orzeszki, dodaj jajko, wodę i przyprawy. Wszystko wymieszaj na jednolitą masę.
Rozwałkuj ciasto, pokrój na podłużne paski szerokości 3-4 cm, nałóż małą łyżeczką farsz. Brzegi i przestrzeń pomiędzy kulkami farszu posmaruj wodą lub jajkiem, przyłóż drugi pasek i sklej wokół farszu, porozcinaj na małe kwadraciki. Możesz ozdobić brzegi odciskając widelec.
Pamiętajmy!
Wszystko jest kwestią osobistych preferencji i chęci wzbogacenia naszych doznań smakowych.
Życzę smacznego!
SMAQUCH
Comments (0)