Sprawdzone metody na poprawienie pamięci
Sprawdzone metody na poprawienie pamięci
Często zdarza nam się coś zapomnieć lub nie możemy sobie przypomnieć czegoś. Są to normalne sytuacje, które niestety nasilają się z postępującymi latami. Ale jeżeli ta przypadłość zaczyna przeszkadzać nam w codziennym życiu
(i jesteśmy pewni, że nie jest to objaw chorobowy) warto popracować nad naszymi umiejętnościami zapamiętywania. Poza tym może okazać się, że poniższe rady mogą być również pomocne dla zestresowanych uczniów próbujących zapamiętać nowe wiadomości lub duże partie materiału na zbliżające się testy i sprawdziany.
Powtarzanie
Złota zasada uczenia się to powtarzanie, powtarzanie i jeszcze raz powtarzanie. Nie bez kozery popularne przysłowie mówi, że “trening czyni mistrzem”. Nawet w tak prozaicznych sytuacjach jak poznawanie nowych osób – powtórzmy ich imiona, na pewno łatwiej będzie nam je zapamiętać. Oprócz tego powtarzanie czegoś w różnych sytuacjach, w różnych porach i na różne sposoby pozwoli naszemu mózgowi na “stworzenie” silniejszego śladu pamięciowego.
Zorganizowanie
Starajmy się planować i organizować lub przynajmniej zapisywać nasze zadania na dany dzień lub tydzień. Pozwoli nam to uniknąć przeoczenia lub ominięcia ważnego zdarzenia lub obowiązku. Idelanym rozwiązaniem są papierowe lub elektroniczne planery, które są zawsze pod ręką. Oczywiście możemy wykorzystać też luźne notatki, ale z doświadczenia wiemy, że w naszych torebkach nie zawsze panuje porządek, a rzucona w pośpiechu na biurko karteczka wprost uwielbia się gdzieś zapodziać.
Wizualizacja
Zwłaszcza gdy musimy zapamiętać nowopoznaną osobę, jej imię, funkcję itp. wtedy możemy wykorzystać naszą wyobraźnię. Spróbujmy “przypisać” osobie jakiś obrazek, miejscu jakiś specyficzny rozpoznawalny budynek, znak. Zabawa w skojarzenia jest świetną gimnastyką dla naszego rozleniwionego mózgu i nieszablonowym sposobem na zapamiętanie.
Wskazówki
Jeżeli mamy jakieś słówko na końcu języka, jakaś nazwa kołacze nam się po głowie, jakiś fakt właśnie uleciał nam z pamięci warto zastosować metodę opisową. Po prostu opiszmy o co nam chodzi, podajmy detale związane z tą osobą, sytuacją lub wydarzeniem. Być może w trakcie opisu przypomni nam się to właściwe słowo. Jeżeli nie, przynajmniej stworzymy wrażenie, że wiemy o co chodzi.
Pogrupowanie
Jeżeli starasz się zapamiętać długą listę rzeczy, najlogiczniejszą radą będzie ujęcie ich w grupy, co pozwoli nam na szybsze zapamiętanie. W ten sposób łatwiej będzie nam zapamiętać numer telefonu (pogrupowanie w 3 lub 4 cyfry) lub listę zakupów (po prostu podzielmy je na kategorie). Ta strategia pozwala naszej pamięci krótkoterminowej zapamiętać porcję informacji zamiast każdy fakt oddzielnie.
IB
Comments (0)