Trzęsienie ziemi w TVP. Matyszkowicz rezygnuje, Łopiński p.o. prezesa
Trzęsienie ziemi w TVP. Matyszkowicz rezygnuje, Łopiński p.o. prezesa
Dotychczasowy prezes Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz zrezygnował ze stanowiska – ustalił portal DoRzeczy.pl. Pełniącym obowiązki prezesa, na podstawie uchwały Rady Nadzorczej TVP został Maciej Łopiński.
Dotychczasowa rada nadzorcza Telewizji Polskiej, czyli ta przed zmianami wprowadzonymi przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, wybrała nowego pełniącego obowiązki prezesa TVP. Maciej Łopiński, w specjalnym liście, ogłosił zmiany na stanowisku prezesa Zarządu TVP. W liście czytamy: \”24 grudnia br. na podstawie uchwały Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. nr. 148/X/2023 zostałem mianowany pełniącym obowiązki prezesa Zarządu TVP. Decyzja ta została podjęta w wyniku rezygnacji dotychczasowego prezesa Mateusza Matyszkowicza z jego funkcji\”.
Łopiński zaznacza, że Telewizja Polska oraz jej dziennikarze byli ostatnio celem wielu ataków. 20 grudnia br. doszło nawet do próby nielegalnego przejęcia kontroli nad spółką. Zabroniono widzom korzystać z Telewizji Polskiej, przejęto kontrolę nad kilkoma jednostkami organizacyjnymi TVP i nielegalnie wyłączono sygnał kilku anten, w tym TVP Info, TVP 3 i TVP World. Ponadto zamknięto portal tvp.info, a wiele produkcji TVP zniknęło z platformy internetowej Spółki. Uniemożliwiono produkcję i emisję programów informacyjnych i publicystycznych takich jak \”Teleexpress\”, \”Panorama\” i \”Wiadomości\”.
Maciej Łopiński przypomina, że atak na TVP został przeprowadzony siłą, wyrzucono pracowników, blokowano im dostęp do budynków i przeszkadzano w wykonywaniu obowiązków służbowych. Wszystko to naruszało Konstytucję RP, postanowienia Trybunału Konstytucyjnego, przepisy Ustawy o Radiofonii i Telewizji, Ustawy o Radzie Mediów Narodowych, Prawo Prasowe oraz wewnętrzne regulacje Spółki. W wyniku tych działań panuje chaos, pracownicy są zdezorientowani, a Telewizja Polska traci znacząco finansowo, co przekłada się na spadek jej udziałów w rynku. Na korzyść tego działania czerpią media prywatne, natomiast straty ponoszą widzowie.
Atak na TVP wydaje się być zorganizowaną operacją, mającą na celu nielegalne przejęcie kontroli nad mediami publicznymi w Polsce. Łopiński stanowczo oświadcza, że wszelkie działania naruszające prawa pracowników i współpracowników TVP, takie jak zwolnienia z pracy, odebranie dostępu do stanowisk pracy, zastraszanie i sankcje dyscyplinarne, są nielegalne, a osoby zaangażowane w te działania poniosą konsekwencje zgodne z prawem. Dodatkowo informuje, że struktura Spółki pozostaje taka sama, jak była 19 grudnia, zarówno jeśli chodzi o zatrudnienie pracowników i współpracowników, jak i obsadę stanowisk kierowniczych.
This page imported from Bejsment
Comments (0)