Zapraszamy na dziękczynną ucztę
Zapraszamy na dziękczynną ucztę
Stół w święto Dziękczynienia wygląda podobnie do polskiego, suto zastawionego 12 potrawami stołu wigilijnego. Indyk, szynka, żurawiny, brukselka, fasolka szparagowa, słodkie ziemniaki, sos, ubite ziemniaki z serem, orzechy, dynia, ciasto jabłkowe… Wspaniałe święto uczczenia wszystkich nas emigrantów. Ci, którzy nie lubią smaku indyka zamieniają go na kaczkę lub kurczaka, a inni kupując indora wybierają największego z możliwych, by jak najdłużej się nim delektować. Dla nas, Polaków, indyk nie jest popularnym wyborem wśród ptactwa jadalnego. Na naszych stołach królowały kaczki, bażanty, kuropatwy, no i od biedy kurczak.
Przyjmując tradycję kraju zamieszkania powinniśmy jednak w tym szczególnym dniu jakim jest święto Dziękczynienia indyka zrobić bohaterem stołu. Król stołów nie tylko smakuje doskonale, ale jest również zdrowym, chudnym mięsem. Jest lekkostrawny i zawiera sporą ilość białka oraz niewielką ilość kalorii. Mięso indycze zawiera magnez, żelazo, cynk i witaminy z grupy B, a także trypofan, który wprowadza nas w dobry nastrój wpływając na produkcję serotoniny – hormonu szczęścia.
Kolejnym niecodziennym gościem na stołe dziękczynnym są żurawiny. Bardzo rzadko goszczą na naszych stołach a szkoda, bo są wyjątkowo zdrowe. Zawierają błonnik, witaminy C, B1 i B2 oraz sole mineralne: wapń, miedź, jod i fosfor. Mają działanie antybakteryjne oraz pomagają zwalczać infekcje dróg moczowych, nerek i pęcherza moczowego.
Na stole dziękczynnym nie może również zabraknąć brukselki. To warzywo opisywaliśmy szczegółowo w wydaniu 27 tygodnika Program. Nazywana warzywem młodości nie na darmo. Działa zbawiennie na nasz cały organizm chroniąc go przed procesami starzenia oraz chorobami.
Wielu z naszych rodaków nie przepada za dynią, która również króluje tego dnia na stołach. Szczególnie polecana mężczyznom ze względu na duże złoża cynku, minerału pomocnego przy produkcji testosteronu i libido.
Ostatni czwartek listopada to dzień, w który jak w Wigilię i Boże Narodzenie wstajemy od stołu przejedzeni. Jednak jeśli tego dnia powstrzymamy się od ziemniaków, ciast i innych słodkich przysmaków a zostaniemy przy indyku, żurawinach, brukselce, dyni i innych warzywach okazuje się, że obiad dziękczynny to samo zdrowie.
Zupa z dyni
2 małe cebulki
3 cup’y ziemniaków
20 oz puszka puree dyni
2 jabłka
4 łyżki oleju
4 cup’y rosołu
1–1 1/2 cup’a soku jabłkowego
2-3 gałązki tymianku
1 łyżka pestek dyni
Cebulę drobno posiekać. Ziemniaki, jabłka i dynię obrać i pokroić w kostkę. Na oleju poddusić cebulę. Dodać dynię, ziemniaki i jabłka. Chwilę smażyć, dolać rosół. Gotować pod przykryciem, na wolnym ogniu 25 minut. Listki tymianku oderwać od gałązek, połowę włożyć do zupy na 10 minut przed końcem gotowania. Gotową zupę zdjąć z ognia, zmiksować. Przyprawić solą, pieprzem i resztą tymianku. Gotować jeszcze przez chwilę. Posypać na talerzu pestkami dyni.
Indyk z morelami
1 duża pierś indyka
200 g suszonych moreli
1/2 szklanki soku jabłkowego
sól
papryka
sos sojowy
oregano
Pierś umyć, zróbić w niej kieszonkę i wypełnić suszonymi morelami. Doprawić mięso przyprawami. Owinąć je mocno folią aluminiową i zostawić na noc w lodówce. Dwie godziny przed podaniem wyciągnąć mięso z lodówki i włożyć do nagrzanego na 350 F piekarnika i piec przez około godzinę. Następnie przekroić folię u góry, wlać do środka sok jabłkowy i piec jeszcze przez ok. 20 min, co jakiś czas polewając wytworzonym sosem. Dzięki temu pierś nie będzie sucha. Wyciągnąć i pokroić w plastry.
Indyk z cytrusami
1 indyk około 10-12 funtów
5 łyżek oleju
przyprawa do indyka
4 cup’y soku z pomarańczy
2 sticks masła (1/2 funta)
4 pomarańcze
2 grejpfruty
5 jabłek
2/3 cup’a rodzynek
łyżka majeranku
2 łyżki tartej bułki
Indyka natrzeć olejem wymieszanym z przyprawą. Odstawić na 2 h. Zrobić farsz: owoce obrać, pokroić w kostkę. Dodać rodzynki, majeranek, tartą bułkę oraz 2 łyżeczki przyprawy do indyka. Tuszkę nafaszerować i zaszyć. W brytfannie dobrze rozgrzać masło, wlać sok pomarańczowy, w środku umieścić indyka piersią do dołu. Wstawić bez przykrycia do gorącego piekarnika. Czas pieczenia zależy od wielkości indyka.
Indyk z żurawiną
…i śliwkami
4 kawałki indyka
słoik/ puszka żurawiny
garść suszonych śliwek
sól
Osolonego indyka obsmażamy na maśle i oleju (pół na pół). Lekko zrumienionego przekładamy do rondla i podlewamy wodą. Po chwili, gdy woda się zagotuje, skręcamy gaz, dodajemy żurawiny i suszone śliwki. Dusimy na małym gazie aż do miękkości, ewentualnie lekko doprawiając sos solą i sokiem z cytryny.
Indyk z kasztanami
1 indyk, 10-11 funtów
3 cup’y obranych posiekanych kasztanów
1 duża posiekana cebula
5-10 plasterków boczku, pokrojonego w kostkę
wątróbka z indyka
1 łyżka masła
4 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 łyżeczka posiekanego tymianku
1/4 łyżeczki mace (lub gałki muszkatołowej)
1-1 1/2 cup’a surowej białej kiełbasy
sól, pieprz
Kasztany gotować 10 minut – przed gotowaniem każdego uderzyć młotkiem tak, by pękła skorupka. Obrać z łupek i posiekać. Indyka natrzeć solą, pieprzem, papryką i olejem. Rozpuścić masło na dużej patelni, dodać cebulę, boczek i watróbkę – smażyć 10 minut. Przełożyć do dużej miski, dodać resztę składników, doprawić solą i pieprzem, wymieszać. Nadziać indyka, spiąć metalowymi wykałaczkami, skrzydła podwinąć pod plecy, podobnie szyjkę. Piec 40 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 400 F. Następnie zmniejszyć tepmeraturę do 325 F i piec około 4 godzin polewając sosem co pół godziny. Jeszcze raz zwiększyć ogień do 400 F i piec 40 minut. Indyk jest gotowy jeżeli nakujemy udo i wypływający sos jest przezroczysty, albo wewnętrzna temperatura wynosi 165 F. Wyciągnąć indyka z piekarnika – poczekać 30 minut przed podaniem.
Serowa brukselka
4 cup’y brukselki
sól
1 cup utartego sera cheddar
Główki brukselki oczyścić z uszkodzonych lub pożółkłych listków. Umyć, włożyć do wrzącej, osolonej wody. Ugotować w odkrytym rondlu. Odcedzić. Wyłożyć na półmisek, posypać utartym serem i od razu podawać.
Konfitura z żurawin
1 kg żurawiny
1/2 kg cukru
Żurawiny umyć. Wsypać do rondla. Lekko rozgnieść. Wsypać cukier. Smażyć na małym gazie, mieszając aż sok odparuje, a masa zrobi się szklista i gęsta. Gorącą konfiturę kłaść do czystych, wyparzonych słoiczków. Słoiki odwrócić do góry dnem i zostawić do ostygnięcia. Doskonała do sosów.
Pieczone słodkie ziemniaki
4 słodkie ziemniaki
serek śmietankowy
2 drobno posiekane czerwone chilli
2 drobno posiekane dymki
4 garści dzikiej rukoli
1 cytryna, sok i skórka
sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
oliwa z oliwek extra virgin
Piekarnik rozgrzać do temperatury 380 F. Ziemniaki umyć, ponakłuwać ostrym nożem, delikatnie posypać solą. Piec do miękkości na górnym poziomie piekarnika przez jakieś 50 min. Wymieszać chilli z dymkami. Po upieczeniu, obrać i przeciąć ziemniaki wzdłuż, otworzyć na talerzu. Nałożyć czubatą łyżkę sera śmietankowego, posypać mieszanką chilli i dymki, przykryć garścią rukoli, hojnie posypać startą skórką z cytryny. Doprawić solą morską i pieprzem. Solidnie skropić sokiem wyciśniętym z cytryny i oliwą z oliwek.
Ziemniaki faszerowane serem
4 duże ziemniaki
3 łyżki masła
1 jajko
1/2 szklanki tartego sera
3 łyżki mleka
sól, pieprz
tarta bułka
Nagrzać piekarnik do 380 F. Każdego ziemniaka zawinąć oddzielnie w folię aluminiową, nakłuć widelcem i piec przez 1,5 godziny. Z każdego ziemniaka od góry odkroić półcentymetrowy plaster, wykroić miąższ bez uszkodzenia skóry. Miąższ zemleć z maszynce, dodać pozostałe składniki oprócz tartej bułki. Faszerować powstałą masą ziemniaki, posypać tartą bułką i zapiekać na złoty kolor.
Pieczone jabłka z żurawiną i miodem
4 porcje
4 nieduże jabłka
1 kromka chleba
8 łyżek żurawiny ze słoiczka
4 łyżki miodu
Piekarnik nagrzać do 350 F. Ściąć górne części jabłek wraz z korzonkami i nożem wydrążyć gniazda nasienne. W połowie wysokości i dookoła każdego jabłka zrobić nacięcie. Na dno każdego wgłębienia w jabłku wcisnąć po kawałeczku chleba (co zapobiegnie wyciekaniu soków z jabłka podczas pieczenia). Jabłka ułożyć w blaszce do pieczenia i wypełnić żurawiną. Piec przez 25 minut. Jabłka wyjąć z piekarnika, każde polać łyżką miodu i piec przez kolejne 5 minut. Podawać gorące.
Kolejne informacje i przepisy w dwóch najbliższych wydaniach tygodnika Program
jj
Comments (0)